S T A T U T

 

Publicznej Szkoły Podstawowej

im. Tadeusza Kościuszki

w Białej

(Tekst jednolity)

 

 

 

SPIS TREŚCI:

 

Rozdział I      - Nazwa i typ szkoły oraz jej zadania .

Rozdział II     - Organy szkoły oraz ich zadania i kompetencje.

Rozdział III   - Organizacja pracy szkoły.

Rozdział IV   - Zakres zadań nauczycieli i innych pracowników szkoły.

Rozdział V     - Prawa i obowiązki uczniów.

Rozdział VI   - Wewnątrzszkolny system oceniania.

Rozdział VII  - Postanowienia końcowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I

 

Nazwa i typ szkoły oraz jej cele i zadania.

 

§ 1

 

1.       Szkoła nosi nazwę Zespół Szkół Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Białej.

2.       Siedzibą szkoły jest budynek nr 142 w Białej II, tel. (015) 8720-154,

3.       Szkoła swoim obwodem obejmuje teren wsi Biała I, Biała II

4.       Szkoła obchodzi swoje święto w marcu każdego roku.

5.       Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Janów Lubelski.

6.       Organem nadzorującym szkołę jest Lubelski Kurator Oświaty.

7.       Szkoła jest publiczną szkołą podstawową; w sześcioletnim cyklu kształci i wychowuje uczniów zgodnie z ich aspiracjami i uzdolnieniami oraz celami i zadaniami systemu oświaty Rzeczypospolitej Polskiej.

8.       Nauka w szkole jest bezpłatna. Obwód szkoły określa organ prowadzący.

 

§ 2

 

1.       Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa oraz uwzględniające program wychowawczy szkoły i program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb środowiska. WSO jest integralną częścią statutu.

2.       Program wychowawczy szkoły, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów, realizowany przez nauczyciela oraz program profilaktyki dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów oraz potrzeb danego środowiska, obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców, uchwalane są przez Radę Rodziców w porozumieniu z Radą Pedagogiczną.

3.       Szkoła zapewnia uczniom pełny rozwój umysłowy, moralno-emocjonalny i fizyczny, w zgodzie z ich potrzebami i możliwościami psychofizycznymi w warunkach poszanowania ich godności osobistej oraz wolności światopoglądowej i wyznaniowej. Realizując powyższe zadania szkoła respektuje zasady nauk pedagogicznych, przepisy prawa, a także zasady wynikające z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka oraz Konwencji o Prawach Dziecka ONZ.

 

§ 3

 

 Szkoła:

1.       Umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do ukończenia nauki na I i II etapie edukacyjnym i podjęcie dalszej nauki w gimnazjum, pomaga uczniom w odkrywaniu ich predyspozycji, rozwija i rozbudza  wrażliwość estetyczną i moralną dziecka oraz jego indywidualne zdolności twórcze.

2.       Umożliwia rozwijanie poznawczych możliwości uczniów.

3.       Pomaga rozwijać i przekształcać spontaniczną motywację poznawczą w motywację świadomą, przygotować do podejmowania zadań wymagających systematycznego i dłuższego wysiłku intelektualnego i fizycznego.

4.       Stwarza warunki do wzmacniania poczucia tożsamości kulturowej,  historycznej, etnicznej i Narodowej.

5.       Zapewnia warunki do harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego oraz zachowań prozdrowotnych.

6.       Zapewnia opiekę i wspomaga rozwój dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku w poczuciu więzi z rodziną.

7.       Uwzględnia indywidualne potrzeby dziecka i umożliwia rozwijanie jego zainteresowań.

8.       W przypadkach szczególnych, na skutek orzeczenia sądu o pozbawieniu praw rodzicielskich, szkoła organizuje opiekę w rodzinach zastępczych, wyznaczając opiekuna pedagogicznego.

9.       Zapewnia opiekę nad uczniami również podczas organizowanych przez szkołę zajęć poza terenem szkoły, rajdów, wycieczek, obozów, szkół letnich i zimowych.

10.    Współdziała z poradnią psychologiczno-pedagogiczną świadczącą poradnictwo i specjalistyczną pomoc dzieciom i rodzicom /opiekunom prawnym/.

11.    Współdziała z rodzicami (prawnymi opiekunami) uczniów.

12.    Organizuje wewnątrzszkolne doskonalenie nauczycieli w celu podnoszenia jakości pracy placówki.

13.    Szkoła realizuje wymienione cele i zadania w następujący sposób:

a)    wszystkie dzieci zamieszkałe w obwodzie szkolnym objęte są obowiązkiem szkolnym

b)    szkoła zatrudnia nauczycieli dobrze przygotowanych do wykonywania zawodu i stara się o kadrę z najwyższymi kwalifikacjami

c)     nauczyciele realizują programy nauczania na bazie podstaw programowych opracowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, dostosowując treści i metody do możliwości uczniów

d)    szkoła wychowuje i przygotowuje uczniów do wypełniania obowiązków świadomych obywateli poprzez organizowanie apeli, uroczystości szkolnych i klasowych, w czasie których wpaja się miłość do Ojczyzny, poszanowanie konstytucji RP, godła i symboli narodowych oraz umożliwia poznanie przeszłości i teraźniejszości kraju, budzi szacunek do tradycji narodowych

e)     szkoła przygotowuje do życia w społeczeństwie i poszanowania prawa poprzez zapoznanie uczniów z prawami i obowiązkami ucznia oraz respektowanie go zarówno przez uczniów jak i nauczycieli

f)     szkoła wychowuje przez pracę, kształtując szacunek dla niej poprzez angażowanie uczniów do prac porządkowych w salach lekcyjnych i otoczeniu szkoły oraz prostych napraw sprzętu szkolnego

g)     wychowawcy klasowi organizują życie klasy, starając się wyrabiać u uczniów pozytywne cechy charakteru jak: uczciwość, samodzielność, wytrwałość, obowiązkowość, wrażliwość, życzliwość, prawdomówność i tolerancję

h)    szkoła organizuje dla uczniów mających trudności w nauce zajęcia wyrównawcze

i)      w celu podtrzymania poczucia tożsamości religijnej szkoła organizuje naukę religii zgodnie z odrębnymi przepisami

j)      szkoła umożliwia uczniom niepełnosprawnym pełną integrację z dziećmi zdrowymi, starając się zapewnić im szeroką pomoc

k)    szkoła umożliwia rozwijanie zainteresowań uczniów, organizując koła przedmiotowe i koła zainteresowań w miarę możliwości i potrzeb uczniów: nauczyciele stawiają większe wymagania uczniom najzdolniejszym, zachęcając ich do poszerzania wiedzy poprzez wskazaną literaturę

l)      szkoła rozwija sprawność fizyczną, kształtuje nawyki uprawiania sportu, turystyki i innych form aktywnego wypoczynku, organizując zajęcia szkolnego koła sportowego, wycieczki rowerowe i krajoznawczo-turystyczne oraz umożliwia uczniom udział w rozgrywkach sportowych

m)   szkoła włącza uczniów do działań służących ochronie przyrody, uświadamia rolę i zadania człowieka w kształtowaniu środowiska poprzez udział w zalesianiu, budowę karmników dla ptaków oraz organizowanie prac porządkowych; nauczyciele wykorzystują treści programów nauczania do wpojenia uczniom zasad harmonijnego współżycia człowieka z przyrodą

n)    szkoła przygotowuje uczniów do aktywnego i twórczego uczestnictwa w kulturze poprzez kształtowanie zainteresowań literaturą piękną, organizowanie konkursów czytelniczych, wyjazdów do kina, teatru, muzeum, projekcję filmów, upowszechniając w ten sposób dorobek literatury i kultury narodowej i światowej

o)    szkoła dba o prawidłową higienę i zdrowie uczniów poprzez działania profilaktyczne i korekcyjne oraz wychowawcze i opiekuńcze, wprowadzając prawidłową organizację pracy uczniów zgodnie z zasadami higieny, organizując przeglądy czystości pomieszczeń, włączając dzieci do współodpowiedzialności za utrzymanie higieny, ładu i porządku w szkole

p)    szkoła przeciwdziała niedostosowaniu społecznemu i demoralizacji, popularyzując wśród uczniów i rodziców wiedzę z zakresu potrzeb psychicznych dzieci i młodzieży, poznając warunki życia uczniów, zwracając szczególną uwagę na dzieci ze środowisk zagrożonych, przestrzegając zakazu palenia papierosów i spożywania alkoholu na terenie szkoły.

 

 

§ 4

 

 

1.       Szkoła organizuje roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym.

2.       Oddział przedszkolny zapewnia opiekę, wychowanie i wczesną edukację dzieci sześcioletnich i pięcioletnich, umożliwiając im osiągnięcie gotowości szkolnej. Analizę gotowości dziecka do nauki w szkole przeprowadza się w roku szkolnym poprzedzającym rok, w którym możliwe jest rozpoczęcie przez dziecko nauki w szkole podstawowej.

3.       Celem wychowania przedszkolnego jest wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami rozwojowymi w relacjach ze środowiskiem społeczno-kulturowym i przyrodniczym.

4.       Dzienny czas pracy oddziału przedszkolnego, w tym czas przeznaczony na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, wynosi 5 godzin dziennie oraz 1 godzinę religii w tygodniu na życzenie rodziców.

5.       Zajęcia, podczas których realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego prowadzone są na podstawie programu wychowania przedszkolnego, który jest dopuszczany do użytku przez dyrektora.

6.       Rekrutacja do oddziału przedszkolnego odbywa się w terminie od 1 marca do 15 kwietnia w roku szkolnym poprzedzającym rozpoczęcie edukacji dziecka.

7.       Do oddziału przedszkolnego przyjmowane są dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lub 5 lat.

8.       W przypadku dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, obowiązek szkolny tych dzieci może być odroczony do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 10 lat.

9.       W przypadkach uzasadnionych ważnymi przyczynami rozpoczęcie nauki w oddziale przedszkolnym może być odroczone, nie dłużej jednak niż o jeden rok.

10.    Decyzję w sprawie odroczenia obowiązku szkolnego podejmuje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

11.    Rodzice, którzy wnioskują o rozpoczęcie nauki przez dziecko w oddziale przedszkolnym rok wcześniej, składają podanie do dyrektora szkoły. Decyzję podejmuje dyrektor szkoły.

12.    Dyrektor szkoły dokonuje kontroli spełniania obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły.

13.    Do oddziału przedszkolnego w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci zamieszkujące w obwodzie szkoły.

14.    W przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami, dyrektor szkoły, na wniosek rodziców, może przyjąć dziecko spoza obwodu szkolnego.

15.    Wpisanie dziecka na listę oddziału przedszkolnego dokonuje się po:

a)       przedstawieniu aktu urodzenia dziecka oraz dowodu osobistego rodzica lub prawomocnego orzeczenia sądu o opiece nad dzieckiem,

b)       wypełnieniu przez rodziców karty zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego,

c)       rozmowie z rodzicami przeprowadzonej przez nauczyciela przyjmującego zgłoszenie dziecka.

16.    Dyrektor szkoły podejmuje ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do oddziału przedszkolnego.

 

 

 

 

§ 5

 

1. Szkoła organizuje indywidualne nauczanie dla uczniów, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły przez okres nie krótszy niż 21 dni,

2. Tygodniowy wymiar godzin zajęć indywidualnego nauczania realizowanych bezpośrednio z uczniem wynosi:

                dla uczniów klas I-III – od 6-8 godzin,

dla uczniów klas IV-VI – od 8-10 godzin.

3. Nauczanie indywidualne organizuje się w sposób zapewniający z jednej strony zaspokojenie potrzeb edukacyjnych danego dziecka, z drugiej strony by spełnić wskazania zawarte w orzeczeniu poradni psychologiczno-pedagogicznej.

4. Dyrektor ustala dla ucznia zakres, miejsce i czas nauczania indywidualnego; w szczególnych przypadkach można go organizować w szkole.

5. Szkoła organizuje indywidualny tok lub program nauczania zgodnie z odrębnymi przepisami,

 

 

§ 6

 

1. Szkoła organizuje dodatkowe zajęcia edukacyjne.

2. Dodatkowymi zajęciami edukacyjnymi mogą być: dodatkowy język obcy oraz zajęcia, dla których nie została ustalona podstawa programowa na danym etapie edukacyjnym, a opracowany zgodnie z odrębnymi przepisami program nauczania tych zajęć włączony został do szkolnego zestawu programów nauczania.

3. Wprowadzenie przez dyrektora dodatkowych zajęć edukacyjnych po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców do szkolnego planu nauczania oznacza, iż uczęszczanie uczniów na te dodatkowe zajęcia jest obowiązkowe, przy czym ocena roczna z tych zajęć nie ma wpływu ani na promocję, ani na ukończenie szkoły, ani na średnią ocen.

 

§ 7

 

1. Szkoła organizuje zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze dla uczniów, którzy mają znaczne trudności w uzyskaniu osiągnięć z zakresu określonych zajęć edukacyjnych, wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego.

2. Zajęcia prowadzone są przez nauczyciela właściwych zajęć edukacyjnych.

3. Liczba uczestników zajęć wynosi od 4 do 8 uczniów. Za zgodą organu prowadzącego liczba uczestników zajęć dydaktyczno- wyrównawczych może być niższa.

 

§ 8

 

1. Szkoła może organizować zajęcia specjalistyczne:

a)       korekcyjno-kompensacyjne - dla uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające uzyskanie osiągnięć wynikających z podstawy programowej dla danego etapu edukacyjnego;

b)       zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie terapii pedagogicznej; liczba uczestników zajęć wynosi od 2 do 5 uczniów,

c)       logopedyczne - dla uczniów z zaburzeniami mowy, które powodują zakłócenia komunikacji językowej oraz utrudniają naukę; zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie logopedii lub logopedii szkolnej; liczba uczestników zajęć wynosi od 2 do 4 uczniów,

d)       socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla uczniów z dysfunkcjami i zaburzeniami utrudniającymi funkcjonowanie społeczne; zajęcia prowadzą nauczyciele posiadający przygotowanie w zakresie pracy o charakterze terapeutycznym lub socjoterapii; liczba uczestników zajęć wynosi od 3 do 10 uczniów.

2. Za zgodą organu prowadzącego, w uzasadnionych przypadkach, zajęcia specjalistyczne mogą być prowadzone indywidualnie.

 

 

§ 9

 

1.       Szkoła organizuje zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla uczniów z odchyleniami od prawidłowej budowy ciała oraz wykazujących obniżenie ogólnej sprawności fizycznej.

2.       Zajęcia określone w ust. 1 są prowadzone:

a)       na podstawie zaleceń lekarskich lub pielęgniarki (higienistki szkolnej) sprawującej opiekę nad uczniami,

b)       w zespołach uczniów tworzonych według rodzajów zaburzeń i wieku,

c)       w odrębnych zespołach dla dziewcząt i chłopców - powyżej 9 roku życia.

d)       dla uczniów z odchyleniami w prawidłowej budowie ciała oraz przewlekle chorych - w grupach liczących od 5 do 10 osób.

 

§ 10

 

1.       Opiekę nad uczniami z uszkodzonymi narządami ruchu, słuchu i wzroku w ramach zespołów klasowych organizują wychowawcy w porozumieniu z dyrektorem szkoły.

2.       Uczniom z wadami słuchu i wzroku wyznacza się miejsce w sali lekcyjnej stosownie do zaleceń i ustaleń lekarza.

3.       Szkoła może wystąpić z wnioskiem o udzielenie uczniowi stałej lub doraźnej pomocy materialnej przez instytucje do tego powołane.

4.       Każdy uczeń jest objęty różnymi formami opieki i pomocy w momencie, kiedy z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest taka pomoc i wsparcie. Zadania te wypełniają wszyscy nauczyciele, a szczególnie wychowawcy w formie:

a)       organizowania opieki i pomocy materialnej uczniom opuszczonym i osieroconym, uczniom z rodzin alkoholicznych, patologicznych, uczniom z rodzin wielodzietnych mających szczególne trudności materialne, uczniom kalekim, przewlekle chorym itp.;

b)       zapewnienia dożywiania uczniom z rodzin mających szczególnie trudne warunki materialne poprzez wytypowanie ich do bezpłatnego korzystania z obiadów;

c)       organizowania pomocy wyrównującej braki w wiadomościach szkolnych uczniom napotykającym na szczególne trudności w nauce;

d)       wyrównywania i likwidowania mikrodefektów  i zaburzeń rozwojowych uczniów;

e)       organizowania współpracy z poradnią psychologiczno-pedagogiczną świadczącą specjalistyczną pomoc dzieciom i rodzicom.

5.       Szkoła współdziała z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w zakresie kwalifikowania dzieci do kształcenia specjalnego, pomocy korekcyjno-wyrównawczej i opieki nad uczniami mającymi trudności w nauce:

a)       kierowanie przez szkołę do PPP dzieci z odchyleniami i zaburzeniami rozwoju, u których stosowane przez nauczyciela różne formy opieki i pomocy nie przynoszą pożądanych wyników, celem uzyskania specjalistycznej diagnozy i określenia kierunku dobrej z nimi pracy lub zakwalifikowanie do kształcenia specjalnego.

b)       kierowanie uczniów, którzy mają trudności w nauce, na badania psychologiczno-pedagogiczne w celu ustalenia przyczyn oraz objęcia ich dodatkowa opieką dydaktyczną w zespołach wyrównawczych lub korekcyjno-kompensacyjnych prowadzonych w szkole lub na terenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

c)       pomoc poradni udzielana jest na wniosek rodziców, w oparciu o informacje wychowawcy o postępach, osiągnięciach i trudnościach dydaktyczno-wychowawczych oraz współpracy rodziców ze szkołą.

6.       Szkoła prowadzi współpracę z PPP w przypadku dzieci, u których występują różnego rodzaju wady wymowy. Celem współpracy jest uzyskanie diagnozy i prowadzenie terapii logopedycznej na terenie poradni lub szkoły.

7.       Wychowawca współdziałając z rodzicami prowadzi współpracę z PPP w przypadku uczniów z poważniejszymi wadami wzroku, słuchu, narządów ruchu oraz poważniejszymi schorzeniami celem uzyskania orzeczeń zapewniających im miejsce w odpowiedniej dla nich szkole lub objęcie ich dodatkową pracą na terenie placówki macierzystej.

8.       Szkoła zobowiązana jest informować rodziców (prawnych opiekunów) o działalności PPP oraz możliwości uzyskania porady i pomocy specjalistycznej.

 

 

                                                                                              § 11

 

1.         Szkoła zapewnia uczniom opiekę pedagogiczną oraz pełne bezpieczeństwo w czasie organizowanych przez nauczycieli zajęć na terenie szkoły oraz poza jej terenem. Budynek szkoły objęty jest systemem monitoringu wizyjnego.

2.         Podczas zajęć obowiązkowych, pozalekcyjnych i dodatkowych za bezpieczeństwo uczniów odpowiada nauczyciel prowadzący zajęcia. Zobowiązany jest on również do niezwłocznego poinformowania dyrektora szkoły o każdym wypadku, mającym miejsce podczas powyższych zajęć.

3.         W przypadku nieobecności nauczyciela organizowane są zastępstwa odnotowane w księdze zastępstw.

4.         W czasie uroczystości i imprez szkolnych za bezpieczeństwo uczniów odpowiedzialni są wychowawcy klas lub wyznaczeni nauczyciele.

5.         Podczas zajęć poza terenem szkoły pełną odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów ponosi nauczyciel prowadzący zajęcia, a podczas wycieczek szkolnych - kierownik wycieczki wraz z opiekunami. 

6.         W czasie specjalistycznych zajęć nadobowiązkowych, imprez sportowych, itp., oprócz nauczycieli szkoły opiekę nad uczniami mogą sprawować instruktorzy, z którymi została zawarta umowa na prowadzenie tych zajęć.

7.         W klasach 0 – III rodzice na piśmie dostarczają wychowawcom informację o tym czy samodzielnie lub z kim dziecko wraca do domu. Informację taką składają w pierwszych dniach zajęć szkolnych. 

8.         Dzieci pozostają pod opieką szkoły tak długo, jak długo trwają przewidziane dla nich zajęcia edukacyjne. W wyjątkowych sytuacjach odwołanie zajęć jest możliwe po pisemnym uprzednim zawiadomieniu o tym rodziców.

9.         Nauczyciele pełnią dyżury przed rozpoczęciem zajęć, w czasie przerw międzylekcyjnych, aż do zakończenia zajęć, według regulaminu i corocznie ustalanego harmonogramu dyżurów. Dodatkowo pełnione są dyżury na stołówce w czasie przerw obiadowych według ustalanego harmonogramu.

10.      W pracowniach o zwiększonym ryzyku wypadku (informatyka, fizyka, chemia, technika) opiekun pracowni opracowuje regulamin pracowni i na początku roku zapoznaje z nim uczniów.

11.      Nauczyciel prowadzący zajęcia wychowania fizycznego odpowiada za sprawność sprzętu sportowego.

12.      Nauczyciele i pracownicy szkoły uczestniczą w szkoleniach BHP zgodnie z obowiązującymi przepisami.

13.      Pracownicy szkoły niebędący nauczycielami mają obowiązek informowania dyrektora szkoły lub nauczycieli o zauważonych sytuacjach zagrażających bezpieczeństwu uczniów i udzielania pomocy na prośbę nauczycieli w sytuacjach szczególnie uzasadnionych.

14.      Nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie zapoznawani są z procedurami postępowania w sytuacjach zagrożenia oraz w nagłych wypadkach.

15.      Pomieszczenia szkolne dostosowane są do warunków bezpieczeństwa i systematycznie monitorowane, a wszelkie usterki są na bieżąco usuwane.

16.      Szkoła posiada zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz oznakowanie ciągów ewakuacyjnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

 

Rozdział II

 

Organy szkoły oraz ich zadania i kompetencje

 

§ 12

 

1. Organami szkoły są: Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski.

2. W przypadku zaistnienia konfliktu między organami szkoły przysługuje odwołanie do organu prowadzącego.

 

§ 13

 

1. Do kompetencji i zadań dyrektora szkoły, powołanego przez organ prowadzący zgodnie z odrębnymi przepisami, należy:

a)       kierowanie bieżącą działalnością dydaktyczno – wychowawczą szkoły,

b)       sprawowanie nadzoru pedagogicznego,

c)       sprawowanie opieki nad uczniami oraz stwarzanie warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez działania prozdrowotne,

d)       realizowanie uchwał Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców podjętych w ramach ich kompetencji,

e)       dysponowanie środkami określonymi w planie finansowym szkoły i ponoszenie odpowiedzialności za ich prawidłowe wykorzystanie,

f)        organizowanie administracyjnej, finansowej i gospodarczej obsługi szkoły,

g)       decydowanie - jako kierownik zakładu pracy - w sprawach zatrudniania  i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły,

h)       przyznawanie nagród oraz wymierzanie kar porządkowych nauczycielom oraz innym pracownikom szkoły,

i)         występowanie z wnioskami - po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej - w sprawach odznaczeń i innych wyróżnień dla nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły,

j)        dokonywanie oceny pracy nauczycieli,

k)       wydawanie poleceń służbowych,

l)         decydowanie – w zakresie spełniania obowiązku szkolnego – o:

-         wcześniejszym przyjęciu dziecka do szkoły,

-         odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego,

-         realizacji obowiązku szkolnego lub przygotowania przedszkolnego poza szkołą,

m)     kontrolowanie wykonywania obowiązków  rodziców związanych ze zgłaszaniem dziecka do szkoły i realizacją obowiązku szkolnego,

n)       prowadzenie dokumentacji pedagogicznej zgodnie z odrębnymi przepisami,

o)       dopuszczanie zaproponowanych przez nauczycieli programów nauczania do użytku szkolnego po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej,

p)       opracowywanie dokumentów programowo-organizacyjnych szkoły,

q)       współpraca z Radą Pedagogiczną, Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim, organem prowadzącym i nadzorującym oraz związkami zawodowymi,

r)        podejmowanie decyzji o zawieszeniu zajęć z zachowaniem warunków określonych odrębnymi przepisami,

s)        możliwość ustalenia w danym roku szkolnym dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze 8 dni, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, o których informuje do dnia 30 września nauczycieli, uczniów i ich rodziców,

t)        wykonywanie innych zadań wynikających z przepisów szczegółowych.

 

§ 14

 

1. Dyrektor:

a)       reprezentuje szkołę na zewnątrz, podpisuje dokumenty i korespondencję,

b)       jest przewodniczącym Rady Pedagogicznej; prowadzi i przygotowuje zebrania Rady Pedagogicznej oraz jest odpowiedzialny za zawiadamianie wszystkich jej członków o terminie i porządku zebrania, zgodnie z regulaminem rady,

c)       realizuje uchwały Rady Pedagogicznej, jeżeli są zgodne z prawem oświatowym, niezgodne zaś wstrzymuje i powiadamia o tym fakcie organ prowadzący,

d)       odpowiada za poziom uzyskiwanych przez szkołę wyników nauczania i wychowywania oraz za opiekę nad uczniami,

e)       jest odpowiedzialny za zgodność funkcjonowania szkoły z przepisami prawa i niniejszego Statutu,

f)        odpowiada za powierzone mienie szkoły, bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie szkoły i podczas zajęć organizowanych przez szkołę i za stan sanitarny.

2. W przypadku nieobecności dyrektora szkoły, jego obowiązki pełni upoważniony przez niego nauczyciel.

 

§ 15

 

1.       Rada Pedagogiczna:

a)       jest wewnętrznym kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań, dotyczących kształcenia, wychowania i opieki,

b)       ma prawo do podejmowania uchwał dotyczących wszystkich zakresów jej statutowej działalności, które mają moc obowiązującą,

c)       odbywa zebrania zgodnie z harmonogramem pracy,

d)       uchwala statut szkoły,

e)       opiniuje zaproponowane przez nauczycieli programy nauczania przed dopuszczeniem do użytku szkolnego przez dyrektora szkoły,

f)        zatwierdza plany pracy szkoły,

g)       zatwierdza wyniki klasyfikacji i promocji uczniów,

h)       ustala szczegółowe kryteria oceniania zachowania uczniów oraz  trybu odwoławczego od tych ocen,

i)         wyraża zgodę na egzaminy klasyfikacyjne z przyczyn nieusprawiedliwionych,

j)        uchwala warunkową promocję ucznia,

k)       ustala zasady przyznawania wyróżnień uczniom,

l)         podejmuje uchwały w sprawie innowacji i eksperymentów, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę rodziców,

m)     ustala organizację doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły,

n)       opiniuje organizację pracy szkoły, w tym zwłaszcza tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych i poza-lekcyjnych,

o)       opiniuje projekt planu finansowego szkoły,

p)       opiniuje wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,

q)       opiniuje propozycje dyrektora szkoły w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,

r)        występuje z umotywowanym wnioskiem do organu prowadzącego o odwołanie z funkcji dyrektora lub wicedyrektora,

s)        deleguje przedstawicieli do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora, zgodnie z regulaminem konkursu.

2.       W skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele, bez względu na wymiar czasu pracy.

3.       W zebraniach Rady Pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby zaproszone przez przewodniczącego rady za zgodą lub na wniosek Rady Pedagogicznej, tj. m. in.: rodzice, pracownicy administracji i obsługi szkoły, pracownicy placówek wychowania pozaszkolnego, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i innych organizacji szkolnych.

4.       Dyrektor szkoły jako przewodniczący Rady Pedagogicznej:

a)       ma prawo do zwolnienia z posiedzenia  w uzasadnionych przypadkach członków rady,

b)       tworzy atmosferę życzliwości i zgodnego współdziałania wszystkich członków Rady Pedagogicznej w podnoszeniu poziomu dydaktycznego, wychowawczego i opiekuńczego szkoły,

c)       opracowuje tematykę posiedzeń Rady Pedagogicznej na dany rok szkolny, uwzględniając propozycje rady,

d)       udostępnia członkom Rady Pedagogicznej materiały dotyczące spraw, które mają być przedmiotem obrad,

e)       informuje Radę Pedagogiczną o wydanych przepisach prawnych dotyczących  funkcjonowania szkoły i poddaje je analizie celem ustalenia trybu i form ich realizacji.

 

§ 16

 

1.       Uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków.

2.       Zebrania rady są protokołowane.

3.       Zebrania plenarne są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, w każdym semestrze w związku z zatwierdzeniem wyników klasyfikacji i promocji uczniów, po zakończeniu semestralnych i rocznych zajęć lekcyjnych oraz w miarę bieżących potrzeb; zebrania mogą być zwołane na wniosek przewodniczącego rady, organu prowadzącego, organu sprawującego nadzór pedagogiczny albo co najmniej 1/3 członków Rady Pedagogicznej.

4.       Nauczyciele są zobowiązani do nie ujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste uczniów lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników szkoły.

 

§ 17

1.       Rada Pedagogiczna:

a)       współdziała z Radą Rodziców w bieżącym i perspektywicznym programowaniu pracy szkoły, w realizacji programów nauczania i wychowania oraz zadań opiekuńczych szkoły,

b)       pomaga w doskonaleniu organizacji i warunków pracy szkoły,

c)       organizuje działalność mającą na celu podnoszenie kultury pedagogicznej w rodzinie, szkole, środowisku, wspiera szkołę w gromadzeniu środków finansowych na rzecz poprawy warunków pracy szkoły.

2.       Dyrektor szkoły wstrzymuje wykonanie uchwał Rady Pedagogicznej niezgodnych z przepisami prawa; sprawę rozstrzyga organ prowadzący w ciągu 14 dni od chwili otrzymania uchwały; jego decyzja w tych sprawach jest ostateczna.

 

§ 18

 

1. Rada Rodziców:

a)       stanowi reprezentację rodziców uczniów,

b)       wybierana jest przez ogół rodziców i działa na podstawie własnego regulaminu, który nie może być sprzeczny ze statutem szkoły; regulamin jest zatwierdzany przez zebranie ogólne,

c)       rada rodziców może występować do Rady Pedagogicznej, dyrektora szkoły i organu prowadzącego z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw oświaty,

d)       deleguje przedstawicieli do składu komisji konkursowej na dyrektora szkoły,

e)       uchwala w porozumieniu z Radą Pedagogiczną program wychowawczy szkoły i program profilaktyki,

f)        ma prawo do zapoznania się z regulaminem oceniania, klasyfikowania i promowania,

g)       działa na rzecz stałej poprawy bazy,

h)       ma prawo do wyrażania i przekazywania organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny i organowi prowadzącemu opinii na temat pracy szkoły,

i)         w zebraniach Rady Rodziców mogą uczestniczyć nauczyciele typowani przez Radę Pedagogiczną w celu wspólnego rozwiązywania problemów szkoły.

2. W celu wspierania działalności szkoły, Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł.

3. Zasady wydatkowania funduszy Rady Rodziców określa regulamin Rady Rodziców.

 

§ 19

 

1.       W szkole działa Samorząd Uczniowski, zwany dalej samorządem.

2.       Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.

3.       Samorząd tworzy warunki do współpracy na zasadzie demokracji i tolerancji, rozwijania samodzielności i odpowiedzialności grupowej oraz indywidualnej.

4.       Samorząd uczniowski jest reprezentantem interesów wszystkich uczniów i działa w oparciu o regulamin opracowany i uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu tajnym.

5.       Regulamin, o którym mowa w ust. 4, nie może być sprzeczny ze statutem szkoły.

6.       Samorząd może przedstawiać Radzie Pedagogicznej, radzie rodziców oraz dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących  podstawowych praw ucznia.

7.       Samorząd:

a)       ma prawo do zapoznania się z programami nauczania, celami i stawianymi wymaganiami,

b)       ma prawo do organizacji życia szkolnego umożliwiającego zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspakajania własnych zainteresowań,

c)       ma  prawo redagowania i wydawania  gazety szkolnej,

d)       ma prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem szkoły,

e)       ma prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna Samorządu Uczniowskiego,

f)        ma prawo do opiniowania statutu szkoły.

8.       Na wniosek dyrektora szkoły Samorząd Uczniowski może wyrazić opinię o pracy nauczyciela.

9.       Dyrektor szkoły ma obowiązek zawiesić i uchylić uchwałę lub inne postanowienie Samorządu Uczniowskiego, jeżeli jest ono sprzeczne z prawem lub celami wychowawczymi szkoły.

 

 

§ 20

 

1.     Celem nadrzędnym działania wszystkich organów szkoły jest zgodna współpraca w działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej szkoły.

2.     Bieżący przepływ informacji pomiędzy organami szkoły o podejmowanych i planowanych działaniach odbywa się za pośrednictwem dyrektora szkoły poprzez:

a)       tablicę ogłoszeń,

b)       zebrania klasowe rodziców,

c)       zebrania ogólne rodziców,

d)       zebrania Rady Pedagogicznej,

e)       zebrania Rady Rodziców,

f)        zebrania Samorządu Uczniowskiego.

3.     Rada Pedagogiczna-Rada Rodziców współpracują ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci. Formy współpracy uwzględniają:

a)       opiniowanie pracy szkoły,

b)       udzielanie rzetelnej informacji na temat dziecka, jego postępów lub trudności w nauce, porad w sprawie wychowania i dalszego kształcenia dzieci, opiniowanie dokumentów szkolnych,

c)       działania na rzecz dobra dzieci i młodzieży,

d)       wspomaganie szkoły w realizacji jej statutowych zadań,

e)       tworzenie klimatu dla oddziaływań wychowawczych i opiekuńczych,

f)        planowanie zakupów pomocy dydaktycznych z funduszy Rady Rodziców.

4.     Dyrektor szkoły - Rada Rodziców:

a)       podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych dla szkoły,

b)       planowanie wydatków,

c)       planowanie pracy szkoły,

d)       organizowanie imprez szkolnych,

e)       podejmowanie działań mających na celu podniesienie efektywności pracy w szkole,

f)        współpraca na rzecz kształcenia i wychowania dzieci.

5.     Dyrektor szkoły - Samorząd Uczniowski:

a)       organizowanie działalności mającej na celu podnoszenie kultury w szkole, rodzinie i środowisku lokalnym,

b)       współpraca w zakresie realizacji programu wychowawczego szkoły i programów nauczania,

c)       zbieranie informacji w zakresie przestrzegania praw ucznia,

d)       działania na rzecz pozyskiwania dodatkowych środków finansowych.

6.     Rada Rodziców - Samorząd Uczniowski:

a)       wyrażanie opinii na temat pracy szkoły, programów nauczania,

b)       wyrażanie opinii i wniosków na temat przestrzegania praw ucznia,

c)       opiniowanie dokumentacji szkolnej,

d)       organizowanie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej.

7.     Dyrektor szkoły - Rada Pedagogiczna:

a)       współpraca w zakresie wprowadzania innowacji i eksperymentów pedagogicznych,

b)       ustalanie prowadzonych nieodpłatnie zajęć pozalekcyjnych,

c)       zbieranie informacji i opinii o pracy szkoły w celu podniesienia efektywności nauczania,

d)       organizowanie imprez i uroczystości szkolnych,

e)       współpraca w zakresie tworzenia planów pracy szkoły.

8.     Rada Pedagogiczna - Samorząd Uczniowski:

a)       współpraca w zakresie tworzenia planów pracy szkoły,

b)       współpraca w zakresie realizacji programu wychowawczego szkoły i programów nauczania,

c)       organizowanie imprez i uroczystości szkolnych,

d)       organizowanie działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej.

 

 

§ 21

 

 

1.       Dyrektor szkoły rozstrzyga sprawy sporne członków Rady Pedagogicznej. Przyjmuje wnioski i bada skargi dotyczące nauczycieli i pracowników niepedagogicznych, negocjuje w sprawach konfliktowych pomiędzy nauczycielem a rodzicem. Wnoszone sprawy rozstrzyga się z zachowaniem prawa oraz dobra publicznego, w związku z tym wydaje zalecenia wszystkim statutowym organom szkoły, jeżeli działalność tych organów narusza interesy szkoły i nie służy rozwojowi jej wychowanków. Wstrzymuje realizację uchwał niezgodnych z prawem, powiadamiając organ prowadzący.

2.       W sprawach spornych dotyczących uczniów ustala się następujące postępowanie:

a)       uczeń zgłasza swoje zastrzeżenie do wychowawcy, który wyjaśnia kwestie sporne,

b)       sprawy nierozstrzygnięte kierowane są do dyrektora, którego decyzje są ostateczne.

3.       W sprawach spornych wynikłych między Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców ustala się następujące postępowanie:

a)       Rada Rodziców i Rada Pedagogiczna, za pośrednictwem wybranych członków, zgłaszają swoje zastrzeżenia do dyrektora szkoły,

b)       dyrektor rozstrzyga kwestie sporne w ciągu 5 dni,

c)       decyzja dyrektora jest ostateczna.

4.       W sprawach konfliktowych między dyrektorem szkoły i Radą Rodziców spór rozstrzyga Rada Pedagogiczna, po zasięgnięciu opinii Samorządu Uczniowskiego, jeśli sprawa tego wymaga (w ciągu 7 dni). Decyzja Rady Pedagogicznej jest ostateczna.

5.       Spór między dyrektorem szkoły i Radą Pedagogiczną jest rozstrzygany przez organ prowadzący lub organ nadzorujący szkołę (w zależności od rodzaju konfliktu).

6.       Spór między dyrektorem szkoły i Samorządem Uczniowskim jest rozstrzygany przy udziale przedstawicieli Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej. Ich decyzja jest ostateczna.

 

 

Rozdział III

 

Organizacja pracy szkoły

 

§ 20

 

1.       Rok szkolny rozpoczyna się z dniem 1 września każdego roku, a kończy się z dniem 31 sierpnia następnego roku.

2.       Rok szkolny podzielony jest na dwa semestry. Semestr pierwszy rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia roku szkolnego, a kończy w pierwszy piątek po 20 stycznia albo w ostatnim dniu nauki przed feriami zimowymi jeżeli ten dzień wypada wcześniej niż pierwszy piątek po 20 stycznia. Semestr drugi rozpoczyna się w pierwszy dzień nauki po dniu zakończenia pierwszego semestru, a kończy się w dniu zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

3.       Termin zakończenia zajęć dydaktyczno - wychowawczych, terminy przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy w sprawie organizacji każdego roku szkolnego.

4.       Dyrektor szkoły może po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze 8 dni, o których informuje do dnia 30 września nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

5.       W szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych ustalonych na podstawie pkt. 4, dyrektor po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, może za zgodą organu prowadzącego ustalić inne dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty.

 

§ 21

 

1.       Szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji szkoły, opracowany przez dyrektora - z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania – do dnia 30 kwietnia każdego roku.

2.       Arkusz organizacji szkoły zatwierdza organ prowadzący szkołę do 30 maja danego roku.

3.       Arkusz organizacji zawiera w szczególności: liczbę pracowników szkoły, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, ogólną liczbę godzin zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę.

4.       Dyrektor opracowuje arkusz organizacji na właściwym formularzu.

5.       Podstawą opracowania arkusza organizacji szkoły jest liczba oddziałów w szkole, szkolny plan nauczania oraz przepisy szczegółowe dotyczące zasad tworzenia stanowisk kierowniczych, norm zatrudniania bibliotekarzy, zasad podziału na grupy itp.

6.       Zatwierdzony przez organ prowadzący arkusz organizacyjny szkoły stanowi dla dyrektora podstawę do zatrudnienia odpowiedniej liczby nauczycieli i innych pracowników oraz ustalenia tygodniowego rozkładu zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.

 

§ 22

 

1.       Na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego szkoły dyrektor szkoły z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację stałych obowiązkowych i nadobowiązkowych zajęć edukacyjnych.

2.       Organ prowadzący szkołę może zwiększyć liczbę obowiązujących zajęć edukacyjnych nie więcej niż trzy godziny tygodniowo dla każdego oddziału w danym roku szkolnym.

3.       Na podstawie ramowego planu nauczania dyrektor szkoły ustala szkolny plan nauczania dla danego etapu edukacyjnego, dla poszczególnych klas i oddziałów z wyodrębnieniem każdego roku szkolnego.

4.       Szkolny plan nauczania ujmuje obowiązkowe zajęcia edukacyjne, zajęcia religii, etyki, dodatkowe zajęcia edukacyjne.

5.       W szkolnym planie nauczania dopuszcza się wprowadzenie innego niż w ramowym planie nauczania zestawienia zajęć edukacyjnych w blok przedmiotowy, pod warunkiem zapewnienia realizacji zadań wynikających z podstawy programowej oraz pod warunkiem że nie zmniejszy się obowiązującego wymiaru godzin poszczególnych zajęć edukacyjnych w stosunku do wymiaru wskazanego w ramowym planie nauczania.

 

§ 23

 

1.       Lekcje religii realizowane są na podstawie „wyrażenia życzenia” przez rodziców lub prawnych opiekunów, a nie deklaracji o odmowie zgody lub nie wyrażeniu zgody na uczestniczenie dzieci w lekcjach religii.

2.       Życzenie wyrażone jest w najprostszej formie, nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może natomiast zostać zmienione.

3.       Uczniowie nie korzystający z lekcji religii, objęci są zajęciami opiekuńczo – wychowawczymi.

4.       Nauczanie religii odbywa się w oparciu o programy zatwierdzone przez władze kościelne.

5.       Nauczyciela religii zatrudnia dyrektor szkoły na podstawie imiennego, pisemnego skierowania wydanego w przypadku kościoła katolickiego przez właściwego biskupa diecezjalnego lub zwierzchników kościołów w przypadku innych wyznań.

6.       Nauczyciel religii wchodzi w skład rady pedagogicznej, nie przyjmuje jednak obowiązków wychowawcy klasy.

7.       Nauczyciel religii ma prawo do organizowania spotkań z rodzicami swoich uczniów, wcześniej ustalając z dyrektorem szkoły termin i miejsce planowanego spotkania.

8.       Nauczyciel religii ma obowiązek wypełniania dziennika lekcyjnego.

9.       Nauka religii odbywa się w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo.

10.    Ocena z religii umieszczana jest na świadectwie szkolnym.

11.    Ocena z religii, nie będącej przedmiotem obowiązkowym, nie ma wpływu na promocję ucznia do następnej klasy.

12.    Zasady oceniania z religii/etyki regulują odrębne przepisy.

13.    Uczniowie uczęszczający na lekcje religii/etyki uzyskują trzy kolejne dni zwolnienia z zajęć szkolnych celu odbycia rekolekcji wielkopostnych, jeżeli religia lub wyznanie nakłada na swoich członków tego rodzaju obowiązek; pieczę nad uczniami w tym czasie sprawują katecheci.

14.    Nadzór pedagogiczny nad nauczaniem religii w zakresie metodyki nauczania i zgodności z programem prowadzi dyrektor szkoły wspólnie z władzami kościoła oraz pracownicy nadzoru pedagogicznego.

 

§ 24

 

1.       Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział.

2.       Jednostka samorządu terytorialnego prowadząca szkołę ustala w porozumieniu z dyrektorem szkoły liczbę oddziałów klas pierwszych oraz liczbę uczniów przyjętych do klas pierwszych.

3.       Jednostka samorządu terytorialnego przekazuje kuratorowi oświaty ustalenia o liczbie oddziałów klas pierwszych oraz liczbie uczniów przyjętych do klas pierwszych.

4.       Przy rekrutacji uczniów do klas pierwszych uwzględnia się rejonizację oraz czynniki organizacyjne związane z dowożeniem uczniów do szkoły.

5.       Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za równomierny przydział uczniów do danego oddziału.

6.       Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za równomierny rozkład zajęć dla danego oddziału pod względem liczby godzin i trudności przedmiotów.

7.       Ze względu na warunki lokalowe szkoły zakłada się możliwość zmianowości.

8.       Dyrektor szkoły jest odpowiedzialny za zapewnienie wszystkim oddziałom jednakowego dostępu do pracowni przedmiotowych, komputerowych, językowych.

9.       Godziny do dyspozycji dyrektora szkoły wykorzystywane są zgodnie z potrzebami uczniów danego oddziału.

10.    Oferta edukacyjna obejmująca godziny do dyspozycji dyrektora szkoły jest porównywalna w danym etapie edukacyjnym.

11.    W szkole mogą być tworzone oddziały przedszkolne realizujące program wychowania przedszkolnego.

12.    Podział na grupy jest obowiązkowy na zajęciach z języków obcych i informatyki w oddziałach liczących powyżej 24 uczniów oraz podczas ćwiczeń, w tym laboratoryjnych w oddziałach liczących powyżej 30 uczniów.

13.    W przypadku oddziałów liczących odpowiednio nie więcej niż 24 uczniów lub nie więcej niż 30 uczniów, podziału na grupy na zajęciach, o których mowa w pkt 16, można dokonywać za zgodą organu prowadzącego szkołę.

§ 25

 

1.       Godzina lekcyjna trwa 45 minut, w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie od 30 do 60 minut, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć ustalony w tygodniowym rozkładzie zajęć.

2.       Czas trwania poszczególnych zajęć w klasach I-III ustala nauczyciel prowadzący te zajęcia, zachowując ogólny tygodniowy czas zajęć, o którym mowa w ust. 1.

3.       Niektóre zajęcia dodatkowe dla uczniów uwzględniające w szczególności ich potrzeby rozwojowe, takie jak koła zainteresowań, zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia sportowe, wycieczki, mogą być prowadzone poza systemem klasowo-lekcyjnym w grupach oddziałowych i międzyklasowych.

 

§ 26

 

1.       Biblioteka szkolna służy realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.

2.       Biblioteka, stosując właściwe  metody i środki pełni funkcję:

a)       kształcąco – wychowawczą poprzez rozbudzanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych, przygotowanie do korzystania z różnych źródeł informacji, kształcenie kultury czytelniczej, wdrażanie do poszanowania książki, udzielanie pomocy nauczycielom w ich pracy i doskonaleniu zawodowym,

b)       opiekuńczo – wychowawczą poprzez współdziałanie z nauczycielami, wspieranie prac mających na celu wyrównanie różnic intelektualnych, otaczanie opieką uczniów szczególnie uzdolnionych, pomoc uczniom mającym trudności w nauce,

c)       kulturalno – rekreacyjną poprzez uczestnictwo w rozwijaniu życia kulturalnego.

3.       Pomieszczenie biblioteki szkolnej umożliwia:

a)       gromadzenie i opracowanie zbiorów,

b)       korzystanie ze zbiorów na miejscu i wypożyczanie ich poza bibliotekę,

c)       korzystanie z czytelni internetowej,

d)       prowadzenie przysposobienia czytelniczo-informacyjnego ucznia.

4.         Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.

5.         Dyrektor szkoły określa regulamin pracy biblioteki szkolnej oraz zakres czynności nauczyciela-bibliotekarza.

6.         Współpraca biblioteki szkolnej z uczniami:

a)       zasady te określa regulamin biblioteki wyeksponowany w widocznym miejscu. Każdy uczeń ma obowiązek zapoznać się z nim podczas pierwszej wizyty w bibliotece,

b)       reguły te określają sposób korzystania z wypożyczalni, czytelni oraz sposób uregulowania ewentualnych zagubień,

c)       uczniowie zgłaszają propozycje dotyczące wzbogacania zbiorów o nowe, interesujące propozycje,

d)       uczniowie maja prawo wglądu do niektórych dokumentów złożonych w bibliotece szkolnej, w tym Statutu Szkoły oraz wymagań edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów,

e)       poprzez zakupy nowości i wykorzystanie ich w pozalekcyjnych zajęciach teatralnych, recytatorskich, biblioteka daje możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym,

f)        poprzez lekcje biblioteczne uczniowie kształcą nawyk kulturalnego zachowania zgodnie z normami społecznymi.

g)       poprzez korzystanie ze zbiorów bibliotecznych i czytelni internetowej rozwija się u uczniów samodzielność myślenia, potrzeba wytrwałego poszukiwania oryginalnych rozwiązań, kształtuje się postawa kreatywna, wrażliwość kulturowa i społeczna.

7.         Współpraca biblioteki szkolnej z nauczycielami i rodzicami:

a)       biblioteka współpracuje z nauczycielami w przygotowaniu uczniów do konkursów, apeli i uroczystości szkolnych,

b)       biblioteka umożliwia korzystanie ze zbiorów bibliotecznych rodzicom i mieszkańcom wsi,

c)       nauczyciele i wychowawcy wspierają działania biblioteki w zakresie popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów, rozbudzania ich potrzeb i zainteresowań poprzez rozwijanie umiejętności samodzielnego kształcenia się i pogłębiania wiedzy,

d)       biblioteka współpracuje z Radą Rodziców w celu pozyskania środków na wzbogacenie księgozbioru.

 

8.       Do zakresu obowiązków nauczyciela bibliotekarza należy:

a)       opracowanie rocznych planów działalności biblioteki oraz terminów ważniejszych imprez,

b)       uzgadnianie stanu majątkowego z księgowością,

c)       projektowanie wydatków na rok kalendarzowy,

d)       sporządzanie sprawozdań  z pracy biblioteki, zawierających oceny czytelnictwa,

e)       odpowiedzialność za stan majątkowy i dokumentację pracy biblioteki,

f)        gromadzenie zbiorów zgodnie z potrzebami,

g)       udostępnianie zbiorów i udzielanie informacji bibliotecznych,

h)       prowadzenie rozmów z czytelnikami o książkach,

i)         poradnictwo w wyborach czytelniczych,

j)        prowadzenie zajęć z przysposobienia czytelniczego i informacyjnego zgodnie z programem,

k)       informowanie nauczycieli o stanie czytelnictwa uczniów i analiza czytelnictwa,

l)         prowadzenie różnych form wizualnych informacji o książkach,

m)     organizowanie różnych form inspiracji czytelnictwa.

n)       gromadzenie zbiorów oraz prowadzenie ich ewidencji, zgodnie z obowiązującymi przepisami,

o)       selekcja zbiorów i ich konserwacja,

p)       organizowanie warsztatu informacyjnego,

q)       wydzielanie księgozbioru podręcznego,

r)        prowadzenie katalogów.

9.       Nauczyciel biblioteki prowadzi współpracę z rodzicami uczniów, nauczycielami, wychowawcami, bibliotekami pozaszkolnymi i innymi instytucjami kulturalnymi.

10.    Zbiorami biblioteki są dokumenty piśmiennicze (książki, czasopisma i inne) i dokumenty niepiśmiennicze (materiały audiowizualne).

11.    Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje dyrektor szkoły, który:

a)       zapewnia obsadę personelu oraz odpowiednie pomieszczenie i wyposażenie,

b)       zapewnia środki finansowe na prowadzenie biblioteki,

c)       zapewnia nauczycielowi biblioteki godziny do prowadzenia zajęć,

d)       zatwierdza tygodniowy rozkład zajęć,

e)       hospituje i ocenia pracę biblioteki.

12.    Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły, rodzice na zasadach ogólnie obowiązujących w bibliotekach szkolnych oraz zgodnie z regulaminem wypożyczalni i czytelni zatwierdzonym przez Radę Pedagogiczną.

13.    Inne, nieuregulowane statutem sprawy dotyczące pracy biblioteki szkolnej, określają odrębne przepisy.

 

§ 27

 

 

 

1.       Szkoła zapewnia możliwość korzystania z opieki pielęgniarki szkolnej raz w tygodniu.

2.       W szkole funkcjonować może świetlica szkolna. Zasady organizacji i funkcjonowania świetlicy regulują odrębne przepisy.

3.       W szkole funkcjonuje stołówka szkolna. Zasady korzystania ze stołówki ustala dyrektor w porozumieniu z Radą Rodziców.

 

Rozdział IV

 

Zakres zadań nauczycieli i innych pracowników szkoły

 

§ 28

 

1.       W szkole zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników obsługi.

2.       Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników określają odrębne przepisy.

3.       Szczegółowy zakres czynności dla zatrudnionych pracowników sporządza dyrektor szkoły; dokument ten stanowi załącznik do umowy o pracę.

 

§ 29

 

1.       Nauczycieli zatrudnia i zwalnia dyrektor szkoły w ramach uprawnień kierownika zakładu pracy.

2.       Warunkiem zatrudnienia na stanowisku pedagogicznym w szkole jest posiadanie kwalifikacji pedagogicznych do nauczania w szkole, które są określone w odrębnych przepisach.

3.       Nauczyciel prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą, opiekuńczą i jest odpowiedzialny za jakość tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece uczniów.

4.       Zadania nauczycieli w zakresie kształcenia uczniów:

a)       prawidłowy przebieg procesu dydaktycznego, zgodny z zasadami pedagogiki i psychologii,

b)       doskonalenie własnych umiejętności dydaktycznych i podnoszenie poziomu wiedzy merytorycznej,

c)       przygotowanie warsztatu pracy,

d)       dbałość o pomoce dydaktyczno-wychowawcze i sprzęt szkolny,

e)       indywidualizowanie procesu kształcenia z uwzględnieniem różnic w rozwoju poszczególnych uczniów,

f)        zapewnienie warunków umożliwiających czynne uczestnictwo uczniów w realizacji zadań dydaktycznych,

g)       udzielanie pomocy uczniom w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych na podstawie rozpoznania ich potrzeb,

h)       dostosowanie, na podstawie pisemnej opinii publicznej lub niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej, wymagań edukacyjnych w stosunku do ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub zaburzenia i odchylenia, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom,

i)         w przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych do jego indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych na podstawie tego orzeczenia,

j)        udzielanie pomocy w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań uczniów, a w szczególności pomoc w przygotowaniu do udziału w konkursach artystycznych i przedmiotowych,

k)       systematyczność oceniania umiejętności ucznia z uwzględnieniem jawności, uzasadnienia, obiektywność oceny,

l)         różnorodność form sprawdzenia umiejętności i wiedzy uczniów,

m)     prowadzenie zajęć dydaktycznych poza systemem lekcyjnym, np. koła zainteresowań, dyskusje, warsztaty problemowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, zajęcia w muzeum, zielone szkoły.

5.       Zadania nauczycieli w zakresie wychowania uczniów:

a)       znajomość indywidualnego ucznia, a także zespołu klasowego poprzez prawidłowe zdiagnozowanie środowiska wychowawczego uczniów,

b)       otaczanie indywidualną opieką każdego wychowanka w celu zapewnienia mu warunków rozwoju, umożliwienia zdobywania wiedzy, przygotowania do życia w rodzinie i społeczeństwie,

c)       pełnienie obowiązków wychowawcy klasowego, czyli planowanie wspólnie z uczniami i rodzicami tematyki godzin wychowawczych dostosowanej do danego zespołu z uwzględnieniem programu wychowawczego szkoły,

d)       kształtowanie poprawnych zachowań uczniów w szkole i poza nią poprzez dbałość o klasę, dyżury uczniowskie - szkolne i klasowe, poszanowanie mienia szkolnego i własności drugiego ucznia,

e)       planowanie i organizowanie wspólnie z rodzicami i uczniami okolicznościowych imprez klasowych, zabaw, wycieczek itp.,

f)        koordynowanie działań wychowawczych z nauczycielami uczącymi w klasie /dzieci uzdolnione, z trudnościami wychowawczymi, niepowodzeniami szkolnymi/,

g)       formy działań wychowawczych w myśl hasła – „wychowawca na terenie szkoły najbliższym człowiekiem”,

h)       systematyczna kontrola realizacji obowiązku szkolnego,

i)         sprawiedliwe stosowanie nagród i kar,

j)        systematyczne, jawne, sprawiedliwe, umotywowane wystawianie oceny z zachowania,

k)       kontakty z rodzicami i poradnictwo dla rodziców w terminie indywidualnych rozmów, wywiadów, włączenie rodziców w życie klasy, szkoły, udział w konsultacjach, zebraniach,

l)         współpraca z pedagogiem i psychologiem, służbą zdrowia, poradnią psychologiczno-pedagogiczną,

m)     prowadzenie dokumentacji /dziennik, arkusze ocen, świadectwa, plan pracy wychowawczej/,

n)       przygotowanie uczniów do świadomego wyboru dalszego trybu kształcenia.

6.       Zadania nauczycieli w zakresie opieki nad uczniem:

a)       natychmiastowe reagowanie na wszelkie dostrzeżone sytuacje lub zachowania uczniów stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa uczniów,

b)       zwracanie się do osób postronnych wchodzących na teren szkoły o podanie celu pobytu, w razie potrzeby zawiadomienie o tym fakcie dyrektora szkoły lub skierowanie tej osoby do dyrektora (dotyczy również upoważnionego przez dyrektora szkoły pracownika obsługi szkoły),

c)       niezwłocznie zawiadomienie dyrektora szkoły o wszelkich dostrzeżonych zdarzeniach, noszących znamiona przestępstwa lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia uczniów (dotyczy również innych pracowników szkoły),

d)       odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas zajęć lekcyjnych, nadobowiązkowych, podczas przerw, wyjść poza szkołę, wyjazdów,

e)       systematyczna kontrola obecności uczniów na lekcji,

f)        zapewnienie opieki uczniom, zwolnionym z obowiązku uczestnictwa w danych zajęciach edukacyjnych,

g)       dbałość o higienę pracy umysłowej ucznia /prawidłowe wykorzystanie przerw śródlekcyjnych, punktualne rozpoczynanie zajęć, równomierne rozkładanie materiału do powtórzeń i sprawdzianów, pamiętanie o tym, by nie obciążyć pracą w czasie ferii i przerw świątecznych,

h)       otoczenie opieką dzieci z rodzin zagrożonych patologią i patologicznych,

i)         zapewnienie w miarę możliwości szkoły pomocy materialnej dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji.

7.       Inne zajęcia i czynności nauczycieli wynikające z zadań statutowych szkoły, planu pracy szkoły oraz decyzji rady pedagogicznej:

a)       obowiązkowe i aktywne uczestnictwo w posiedzeniach Rady Pedagogicznej,

b)       praca w zespołach i komisjach,

c)       opieka nad samorządem uczniowskim i innymi organizacjami uczniowskimi.

d)       współpraca z radą rodziców,

e)       prowadzenie praktyk studenckich,

f)        udział w przygotowaniu imprez wynikających z planu pracy szkoły,

g)       realizacja czynności dodatkowych zatwierdzonych i zleconych przez przełożonych,

h)       przestrzeganie przez nauczyciela obowiązującego prawa.

i)         realizowanie zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów zgodnie z art.42 ust. 2 pkt 2 lit a i b KN.

 

§ 30

 

1.       Nauczyciele mogą tworzyć zespoły wychowawcze, zespoły przedmiotowe lub inne zespoły problemowo- zadaniowe; zespoły te są powoływane przez dyrektora szkoły.

2.       Pracami zespołów, o których mowa w ust. 1, kieruje przewodniczący powołany przez dyrektora.

3.       Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale, tworzą zespół, którego zadaniem jest w szczególności ustalanie zestawu programów nauczania dla danego oddziału oraz jego modyfikowanie w miarę potrzeb, jak również wyboru podręczników.

4.       Do zadań zespołów przedmiotowych należy:

a)       współpraca nauczycieli w zakresie sposobów realizacji programów nauczania, korelowania treści nauczania przedmiotów pokrewnych, a także uzgadniania decyzji w  sprawie wyboru programów nauczania,

b)       opracowywanie szczegółowych kryteriów oceniania uczniów oraz sposobów badania wyników nauczania,

c)       organizowanie wewnętrznego doskonalenia zawodowego oraz doradztwa metodycznego dla początkujących nauczycieli,

d)       współdziałanie w zakresie uzupełniania wyposażenia pracowni przedmiotowych,

e)       opiniowanie realizowanych w szkole autorskich oraz własnych programów wychowawczych i edukacyjnych.

 

§ 31

 

1.       Dyrektor szkoły powierza każdy oddział opiece wychowawczej jednemu nauczycielowi uczącemu w danym oddziale.

2.       Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej, dyrektor dba o to, aby wychowawca opiekował się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego.

3.       Dopuszcza się zmianę wychowawcy na uzasadnioną prośbę rady klasowej rodziców przedstawioną dyrektorowi.

4.       W uzasadnionych przypadkach nauczyciel wychowawca ma prawo zrezygnować z pełnienia funkcji wychowawcy klasowego.

5.       Zadaniem wychowawcy jest:

a)       tworzenie warunków wspomagających rozwój ucznia, proces jego uczenia się oraz przygotowanie do życia w społeczeństwie,

b)       inspirowanie i wspomaganie działań zespołowych uczniów,

c)       podejmowanie działań umożliwiających rozwiązywanie konfliktów w zespole uczniowskim oraz pomiędzy uczniami a innymi członkami społeczności szkolnej,

d)       otaczanie indywidualną opieką każdego wychowanka , dbanie o systematyczne uczęszczanie na zajęcia,

e)       planowanie i organizowanie wspólnie z uczniami i ich rodzicami różnych form życia zespołowego, które wpływać będą na rozwój jednostki i integrację zespołu uczniowskiego,

f)        ustalanie treści i form zajęć przewidzianych do realizacji na godzinach do dyspozycji wychowawcy klasowego,

g)       współdziałanie z nauczycielami uczącymi w jego oddziale przez uzgadnianie z nimi i koordynowanie ich działań wychowawczych wobec uczniów, także wobec tych, którym potrzebna jest indywidualna opieka (dotyczy to zarówno uczniów szczególnie uzdolnionych, jak i z różnymi trudnościami i niepowodzeniami),

h)       utrzymywanie kontaktów z rodzicami uczniów w celu poznania i ustalenia potrzeb opiekuńczo – wychowawczych ich dzieci oraz zespolenia zamierzeń i działań wychowawczych rodziców wobec dzieci,

i)         współpraca z pedagogiem i innymi specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc w rozpoznaniu potrzeb i trudności, także zdrowotnych oraz zainteresowań i szczególnych uzdolnień uczniów; organizację i formy udzielania tej pomocy na terenie szkoły określają odrębne przepisy w sprawie zasad udzielania uczniom pomocy psychologicznej i pedagogicznej,

j)        organizowanie zebrań z rodzicami przynajmniej raz na kwartał,

k)       powiadamianie na piśmie o przewidywanej dla uczniów okresowej/ rocznej ocenie niedostatecznej oraz o najniższej ocenie zachowania. - na miesiąc przed zakończeniem semestru.

6.       Wychowawca:

a)       na dwa tygodnie przed posiedzeniem klasyfikacyjnym powiadamia ucznia o przewidywanych dla niego ocenach okresowych/ rocznych,

b)       ma prawo korzystać z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony właściwych placówek i instytucji oświatowych i naukowych,

c)       prowadzi określoną przepisami dokumentację pracy dydaktyczno - wychowawczej (dzienniki lekcyjne, arkusze ocen, świadectwa szkolne).

 

§ 32

 

1.       W szkole jest prowadzona działalność w zakresie nowatorstwa pedagogicznego.

2.       Nauczyciele i wychowawcy uzgadniają z dyrektorem szkoły zakres działalności, o której mowa w ust. 1.

3.       Działalność nowatorska może przejawiać się w:

a)       prowadzeniu klas autorskich z rozszerzonym programem dydaktyczno – wychowawczym,

b)       prowadzeniu klas autorskich z rozszerzonym programem wychowawczym,

c)       opracowaniu przez indywidualnych nauczycieli i wychowawców czy też zespołów programowych wzorcowych konspektów, testów opracowań lektur oraz scenariuszy imprez,

d)       innej działalności innowacyjnej.

 

 

Rozdział V

 

Prawa i obowiązki uczniów

 

§ 33

Uczeń ma prawo do:

1.       Podtrzymywania tożsamości narodowej, etnicznej, językowej, religijnej.

2.       Wcześniejszego rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej (dziecko, które przed 1 września kończy 6 lat).

3.       Odroczenia spełniania obowiązku szkolnego (nie więcej niż o jeden rok).

4.       Spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą (za zgodą i na warunkach określonych przez dyrektora szkoły, w obwodzie której uczeń mieszka).

5.       Bezpłatnego transportu i opieki lub zwrotu kosztów przejazdu w sytuacji, gdy odległość z domu od szkoły jest większa niż 3 kilometry w przypadku uczniów klas I – IV lub 4 kilometry w przypadku uczniów klas V i VI.

6.       Bezpłatnego transportu i opieki przysługującej uczniom niepełnosprawnym w czasie przewozu do szkoły lub ośrodka albo zwrot kosztów przejazdu ucznia i opiekuna środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice /opiekunowie prawni/.

7.       Aktywnego udziału w pracach samorządu uczniowskiego (m.in. czynne i bierne prawo wyborcze).

8.       Działania w stowarzyszeniach i organizacjach funkcjonujących na terenie szkoły.

9.       Udziału w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych w przypadku trudności w nauce.

10.    Indywidualnego programu lub toku nauki po uzyskaniu stosownej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.

11.    Uzyskania informacji o przewidywanych śródrocznych i rocznych ocenach klasyfikacyjnych na 2 tygodnie przed zebraniem rady pedagogicznej.

12.    Zwolnienia z zajęć edukacyjnych z drugiego języka obcego w przypadku posiadania wady słuchu lub głębokiej dysleksji rozwojowej.

13.    Egzaminu klasyfikacyjnego w przypadku, kiedy uczeń jest nieklasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych z powodów usprawiedliwionych.

14.    Ubiegania się o egzamin klasyfikacyjny z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności na tych zajęciach, która była powodem braku uzyskania oceny klasyfikacyjnej.

15.    Obecności rodziców lub prawnych opiekunów (w charakterze obserwatorów) w trakcie zdawania egzaminu klasyfikacyjnego.

16.    Do uzyskania promocji do klasy programowo wyższej, bez jakichkolwiek warunków w przypadku kiedy, jest się uczniem klasy pierwszej, drugiej lub trzeciej – takiego ucznia można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie tylko w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych odpowiednią opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz w porozumieniu z rodzicami ucznia (prawnymi opiekunami).

17.    Począwszy od klasy czwartej – do uzyskania promocji do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania uczeń uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.

18.    Powtarzania klasy w przypadku braku promocji.

19.    Zdawania egzaminu poprawkowego w przypadku uzyskania w wyniku rocznej klasyfikacji oceny niedostatecznej z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (począwszy od klasy czwartej); w wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu poprawkowego z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

20.    Tego, aby rada pedagogiczna, biorąc pod uwagę jego możliwości edukacyjne rozważyła możliwość promowania do klasy programowo wyższej, w przypadku jeżeli nie zdał on egzaminu poprawkowego z jednych zajęć edukacyjnych (o ile te zajęcia są realizowane w klasie programowo wyższej); tego typu możliwość istnieje tylko jeden raz w ciągu etapu edukacyjnego i zależy wyłącznie od woli rady pedagogicznej.

21.    Ukończenia szkoły z wyróżnieniem w przypadku, gdy uzyskał on w wyniku klasyfikacji końcowej z wszystkich zajęć edukacyjnych ocenę co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.

22.    Oceny zachowania innych uczniów danej klasy – na wniosek wychowawcy.

23.    Stworzenia mu przez szkołę szansy uzupełnienia braków w przypadku stwierdzenia w wyniku klasyfikacji śródrocznej, że poziom osiągnięć edukacyjnych uniemożliwi lub utrudni mu kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej.

24.    Zdawania egzaminu poprawkowego w przypadku uzyskania w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego oceny niedostatecznej.

25.    Zgłoszenia zastrzeżeń do dyrektora szkoły w przypadku uznania, że ocena niedostateczna uzyskana na egzaminie poprawkowym została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny – w terminie do 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu.

26.    Zgłoszenia zastrzeżeń do dyrektora szkoły w przypadku uznania, że roczna ocena klasyfikacyjna została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny – w terminie do 7 dni po zakończeniu zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

27.    Przystąpienia do sprawdzianu w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych (np. inne arkusze, dłuższy czas, w domu, oddzielna sala, szpital, komputer itp.) w przypadku stwierdzenia specyficznych trudności w uczeniu się na podstawie opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej.

28.    Przystąpienia do sprawdzianu w warunkach i formie odpowiednich ze względu na stan jego zdrowia – w przypadku choroby lub czasowej niesprawności, na podstawie zaświadczenia o stanie zdrowia wydanego przez lekarza.

29.    Udostępnienia mu - na jego wniosek - sprawdzonej i ocenionej pracy do wglądu w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora komisji okręgowej.

30.    Korzystania w czasie trwania sprawdzianu ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę ucznia.

31.    Dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy ze strony poradni psychologiczno-pedagogicznych.

32.    Uzyskania – na wniosek rodziców /opiekunów prawnych/ - opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej w sprawie dostosowania wymagań edukacyjnych do jego indywidualnych potrzeb, w przypadku stwierdzenia u ucznia trudności w uczeniu się ewentualnie zaburzeń lub odchyleń rozwojowych.

33.    Ubiegania się - na wniosek rodziców /opiekunów prawnych/ – o uzyskanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w przypadku, jeżeli jego zaburzenia i odchylenia rozwojowe wymagają stosowania wobec niego specjalnej organizacji nauki i metod pracy; orzeczenie to jest realizowane na wniosek rodziców przez jednostkę samorządu  terytorialnego (w zależności od zaleconej formy kształcenia specjalnego).

34.    Starania się –  na wniosek jego rodziców lub opiekunów prawnych – o wydanie orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania, w przypadku, kiedy stan zdrowia ucznia uniemożliwia mu lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły; nauczanie indywidualne jest organizowane przez dyrektora na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych.

35.    Pomocy psychologiczno-pedagogicznej świadczonej w szkole w postaci m.in. zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych, klas wyrównawczych i klas terapeutycznych, zajęć psychoedukacyjnych, porad.

36.    Pomocy ze strony szkoły w sytuacjach kryzysowych, w postaci m.in. działań mediacyjnych i interwencyjnych.

37.    Starania się – na wniosek rodziców /opiekunów prawnych/ – o przyjęcie do szkoły podstawowej w przypadku zamieszkania poza jej obwodem, w przypadku, gdy szkoła dysponuje wolnymi miejscami.

38.    Uczeń ma prawo ubiegania się o przejście z jednej szkoły do innej (zmiany szkoły) – w takiej sytuacji do klasy programowo wyższej przyjmuje się go na podstawie m.in.:

a)       świadectwa ukończenia klasy programowo niższej i odpisu arkusza ocen wydanego przez szkołę, z której uczeń odszedł,

b)       pozytywnych wyników egzaminów klasyfikacyjnych, w przypadku przyjmowania do szkoły podstawowej ucznia, który spełnia obowiązek szkolny poza szkołą,

39.    Skorzystania z następujących możliwości, jeżeli przy zmianie szkoły, w klasie, do której  uczeń się przenosi  nie naucza się języka obcego, którego uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć uniemożliwia mu uczęszczanie na lekcje z inną klasą:

a)       uczyć się języka obcego obowiązującego w klasie, do której uczeń przechodzi, wyrównując braki programowe we własnym zakresie do końca roku szkolnego,

b)       kontynuować we własnym zakresie naukę dotychczasowego języka obcego (wtedy zdaje egzamin klasyfikacyjny),

c)       uczęszczać na zajęcia z językiem obcym, którego uczeń uczył się do tej pory w innej szkole.

40.    Ubiegania się o zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki; zezwolenie takie może być udzielone po upływie co najmniej jednego roku nauki, a w uzasadnionych przypadkach – po śródrocznej klasyfikacji ucznia; w takim przypadku uczeń  może realizować w ciągu jednego roku szkolnego program nauczania nawet z zakresu więcej niż dwóch klas (wtedy potrzebna jest pozytywna opinia organu sprawującego nadzór pedagogiczny).

41.    Korzystania (w ściśle określonych sytuacjach) z pomocy materialnej w postaci:

a)       zasiłku szkolnego,

b)       stypendium szkolnego.

42.    Otrzymania informacji od szkoły o organizacji, terminach przeprowadzania i warunkach udziału w konkursach, olimpiadach i turniejach.

43.    Przystąpienia do konkursów, olimpiad i turniejów.

44.    Udziału w zajęciach edukacyjnych „Wychowanie do życia w rodzinie”; (pisemną zgodę na udział w zajęciach wyrażają rodzice lub prawni opiekunowie).

45.    Udziału w zajęciach religii.

46.    Żądania od szkoły aby tygodniowy rozkład zajęć dydaktyczno-wychowawczych był ustalany z uwzględnieniem równomiernego obciążenia zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, różnicowania zajęć w każdym dniu oraz niełączenia w kilkugodzinne jednostki lekcyjne zajęć z tego samego przedmiotu.

47.    Żądania od szkoły zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków w czasie jego pobytu w szkole, jak również podczas zajęć organizowanych przez szkołę poza jej terenem.

48.    Takiej organizacji zajęć dydaktycznych, która umożliwia godzenie zajęć sportowych z nauką.

 

§ 34

 

Uczeń ma obowiązek:

1.       Przestrzegać postanowień zawartych w statucie szkoły.

2.       Dbać o honor i tradycje szkoły, współtworzyć jej autorytet.

3.       Dbać o piękno mowy ojczystej.

4.       Szanować poglądy i przekonania innych.

5.       Szanować godność i wolność drugiego człowieka.

6.       Dbać o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz swoich kolegów (uczeń nie pali tytoniu i nie pije alkoholu; nie używa narkotyków ani innych środków odurzających).

7.       Przestrzegać zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów i koleżanek, nauczycieli oraz innych pracowników szkoły.

8.       Przeciwstawiać się przejawom brutalności.

9.       Dbać o ład i porządek w szkole.

10.    Brać aktywny udział w lekcjach oraz uzupełniać braki wynikające z absencji, prowadzić starannie zeszyty i wykonywać prace domowe zgodnie z wymaganiami nauczyciela przedmiotu.

11.    W czasie zajęć lekcyjnych zachować należytą uwagę, nie rozmawiać z innymi uczniami, nie wychodzić z ławki bez pozwolenia nauczyciela, zabierać głos po uzyskaniu zgody.

12.    Podporządkować się zarządzeniu dyrektora szkoły w sprawie korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych (np. dyktafon, prywatny laptop): bezwzględny zakaz używania tych urządzeń przez uczniów w czasie zajęć edukacyjnych, w przypadku naruszenia zakazu nauczyciel może zabrać aparat telefoniczny czy urządzenie i zobowiązać rodzica do odbioru. W uzasadnionych sytuacjach za zgodą nauczyciela lub dyrektora szkoły uczeń może skorzystać z własnego telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego szkoły.

13.    Przestrzegać regulaminów pomieszczeń szkolnych wynikających ze specyfiki ich przeznaczenia (pracownie, biblioteka, szatnia,).

14.    Zostawiać okrycia wierzchnie i obuwie w szatni; na terenie szkoły używać obuwia zmiennego.

15.    Szanować sprzęt szkolny oraz wyposażenie klas i innych pomieszczeń. Za świadomie zniszczone mienie szkoły odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice. Rodzicie zobowiązani są osobiście naprawić zniszczone mienie lub pokryć koszty jego naprawy albo koszty zakupu nowego mienia.

16.    Nie opuszczać terenu szkoły podczas przerw międzylekcyjnych.

17.    Usprawiedliwić nieobecność na zajęciach. Uczeń zobowiązany jest przedłożyć usprawiedliwienie w terminie nie dłuższym niż tydzień od ostatniego dnia nieobecności. Usprawiedliwienia nieobecności ucznia dokonują rodzice lub prawni opiekunowie w formie pisemnego oświadczenia o przyczynach nieobecności dziecka, przedłożenia zaświadczenia lekarskiego. Uczeń niepełnoletni nie może sam usprawiedliwiać swojej nieobecności na zajęciach.

18.    Punktualnie i regularnie uczęszczać na lekcje i zajęcia pozalekcyjne. W przypadku spóźnienia uczeń ma obowiązek przybyć do sali, w której odbywają się zajęcia.

19.    Aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły.

20.    Pilnie i systematycznie uczyć się korzystając ze wskazówek nauczycieli i wychowawcy.

21.    Przestrzegać powszechnie przyjętych norm kulturalnego zachowania się w szkole i poza szkołą, być uczciwym, prawdomównym i uprzejmym.

22.    Nie wnosić na teren szkoły środków zagrażających życiu i zdrowiu.

23.    Przestrzegać zasad właściwego zachowania się w miejscach publicznych.

24.    Podporządkować się zarządzeniom dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, nauczycielom oraz ustaleniom samorządu klasowego lub szkolnego.

25. Na terenie całej szkoły, ale również podczas zajęć prowadzonych w jej ramach, na przykład podczas wycieczki szkolnej, obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania papierosów elektronicznych (e-papierosów).

 

 

§ 35

 

1.       Ucznia obowiązują następujące zasady stroju szkolnego i wyglądu:

 

a)       ubiór czysty, bez oznak przynależności do grup nieformalnych, elementów promujących używki czy nieprzyzwoitych, bez krzykliwej biżuterii i ozdób oraz nakryć głowy noszonych na terenie szkoły,

b)       w budynku szkoły obowiązuje miękkie lub gimnastyczne obuwie zmienne – lekkie tekstylne obuwie sportowe na jasnych gumowych spodach,

c)       uczesanie ucznia powinno być estetyczne i funkcjonalne, nie powinno ono przeszkadzać podczas pracy (opadać na oczy),

d)       na wszystkich uroczystościach szkolnych obowiązuje strój galowy: białe bluzki / koszule, granatowe/czarne spodnie lub spódnice,

e)       strój sportowy obowiązujący na zajęciach w - f ustalany jest z nauczycielem,

f)        wyklucza się wnoszenie wierzchniego okrycia do sal lekcyjnych,

g)       uczeń ma obowiązek przestrzegać zasad higieny osobistej oraz estetyki wyglądu.

 

§ 36

 

1.       21 marca uczniowie mają prawo zorganizować z wychowawcami klas całodzienne wyjście ze szkoły w celach obrzędowych lub rekreacyjnych z zachowaniem przyjętej procedury zgłoszenia imprezy uczniowskiej.

2.       21 kwietnia - w związku ze Świętem Ziemi - uczniowie pod okiem wychowawców biorą czynny udział w jego obchodach.

3.       1 czerwca - Dzień Dziecka - jest dniem sportu szkolnego, uczniowie biorą udział w imprezach sportowych organizowanych przez szkołę.

4.       Marzec jest miesiącem patrona szkoły.

5.       We wrześniu uczniowie uczestniczą w akcji „Sprzątanie Świata”.

 

§ 37

 

1.       Za rzetelną naukę i wzorową postawę, za wybitne osiągnięcia, uczeń może otrzymać następujące wyróżnienia i nagrody:

a)       pochwałę od wychowawcy wobec klasy,

b)       pochwałę od dyrektora wobec uczniów i nauczycieli,

c)       list pochwalny od dyrektora do rodziców,

d)       dyplom uznania,

e)       nagrodę rzeczową,

f)        świadectwo z biało-czerwonym paskiem.

2.     Znaczące osiągnięcia w konkursach przedmiotowych i igrzyskach sportowych odnotowuje się na świadectwie szkolnym

 

§ 38

 

1.       Uczeń może być ukarany za nieprzestrzeganie statutu szkoły i regulaminu Samorządu Uuczniowskiego poprzez:

a)       upomnienie od wychowawcy klasy,

b)       upomnienie lub naganę od dyrektora szkoły,

c)       zakaz uczestnictwa w imprezach klasowych i szkolnych,

d)       zakaz reprezentowania szkoły na zewnątrz,

e)       przeniesienie do innej szkoły za zgodą kuratora oświaty.

2.       Dyrektor szkoły może wystąpić do kuratora oświaty z wnioskiem o przeniesienie ucznia do innej szkoły w przypadku, gdy zmiana środowiska wychowawczego może korzystnie wpłynąć na postawę ucznia.

O przeniesienie ucznia do innej szkoły wnioskuje się, gdy:

a)       notorycznie łamie przepisy statutu, otrzymał kary przewidziane w statucie, a stosowne środki zaradcze nie przynoszą pożądanych efektów,

b)       zachowuje się w sposób demoralizujący bądź agresywny, zagrażający zdrowiu lub życiu innych uczniów,

c)       dopuszcza się czynów łamiących prawo, np. kradzieże, wymuszenia, zastraszanie.

3.       Od nałożonej przez wychowawcę kary, uczeń, jego rodzice /opiekunie prawni/ lub przedstawiciele samorządu uczniowskiego mogą, w formie pisemnej odwołać się do dyrektora szkoły w terminie 2 dni od dnia udzielenia kary.

4.       Dyrektor, po zasięgnięciu opinii nauczycieli i przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego, a w szczególnych przypadkach powołanych przez siebie przedstawicieli rady pedagogicznej, rozpatruje odwołanie w ciągu 3 dni i może:

a)       oddalić odwołanie podając pisemne uzasadnienie,

b)       odwołać karę,

c)       zawiesić warunkowo wykonanie kary.

5.       Od decyzji podjętej przez dyrektora szkoły odwołanie nie przysługuje.

6.       Szkoła informuje rodziców (prawnych opiekunów) ucznia o przyznanej mu nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary.

7.        Stosowane kary nie mogą naruszać nietykalności i godności osobistej ucznia.

 

§ 39

 

1.       Propozycje zmian do praw i obowiązków ucznia mogą zgłaszać nauczyciele, rodzice i uczniowie.

2.       Proponowane zmiany wymagają akceptacji rady pedagogicznej.

3.       Do przestrzegania praw i obowiązków ucznia zobowiązani są zarówno uczniowie jak i nauczyciele.

4.       W przypadku naruszenia praw ucznia uczeń/rodzic (prawny opiekun)  zgłasza problem do wychowawcy klasy. Wychowawca stara się przeanalizować i rozwiązać ten problem.

5.       W przypadku niemożliwości rozwiązania problemu, rodzic wnosi skargę w formie pisemnej do dyrektora szkoły.

6.       Dyrektor rozpatruje skargę i w ciągu 14 dni informuje pisemnie rodzica (prawnego opiekuna) o podjętych działaniach.

 

 

 

ROZDZIAŁ VI

 

Wewnątrzszkolny system oceniania

 

§ 40

 

1.       Ocenianiu podlegają:

a)       osiągnięcia edukacyjne ucznia,

b)       zachowanie ucznia.

2.       Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań edukacyjnych wynikających z podstawy programowej, określonej w odrębnych przepisach i realizowanych w szkole programów nauczania, uwzględniających tę podstawę.

3.       Ocenianie zachowania ucznia polega na rozpoznawaniu przez wychowawcę, nauczycieli oraz uczniów danej klasy stopnia respektowania przez ucznia zasad współżycia społecznego i norm etycznych zgodnie z ustalonymi kryteriami oceny zachowania.

4.       Zasady oceniania z religii (etyki) regulują odrębne przepisy.

5.       Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego.

6.       Ocenianie wewnątrzszkolne ma na celu:

a)       informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie,

b)       udzielanie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju,

c)       motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu,

d)       dostarczanie rodzicom (prawnym opiekunom) i nauczycielom informacji o postępach, trudnościach w nauce oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia,

e)       umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.

7.       Zasady i warunki przeprowadzania sprawdzianu w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej regulują odrębne przepisy.

 

§ 41

 

Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych.

 

1.       Nauczyciele na początku każdego roku szkolnego na pierwszych zajęciach poszczególnych przedmiotów informują uczniów oraz na wrześniowym spotkaniu wychowawców klas z rodzicami ich rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych, wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania oraz o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych. Nauczyciele i wychowawcy klas potwierdzają zapoznanie z wymaganiami zapisem w dzienniku lekcyjnym.

2.       Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego na pierwszej godzinie wychowawczej informuje uczniów oraz na pierwszym spotkaniu z rodzicami ich rodziców (prawnych opiekunów) o warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania a także o warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania. Wychowawcy umieszczają stosowny zapis w dzienniku lekcyjnym w miejscu kontakty wychowawcy klasy z rodzicami.

3.       Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologicznej lub innej poradni specjalistycznej, dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

4.       Formułując wymagania edukacyjne, nauczyciele biorą pod uwagę realizację podstawy programowej z poszczególnych przedmiotów oraz indywidualne potrzeby i możliwości uczniów. Sposób zapisu wymagań edukacyjnych jest ujednolicony w formie tabeli zawierającej podział na oceny: dopuszczającą, dostateczną, dobrą, bardzo dobrą i celującą.

5.       W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony na czas określony z zajęć wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej; dyrektor szkoły decyzję o zwolnieniu ucznia z tych zajęć podejmuje na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia w nich przez ucznia, wydanej przez lekarza oraz na czas określony w tej opinii.

6.       W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć określonych w ust. 3, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniona/zwolniony”.

7.       Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.

8.       Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).

9.       Na wniosek ucznia lub jego rodziców (prawnych opiekunów) nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę oraz udostępnia im sprawdzone i ocenione pisemne prace kontrolne i inną dokumentację dotyczącą oceniania ucznia.

 

 

§ 42

 

Ogólne zasady oceniania w kl. I-III.

 

1.       Celem oceny jest monitorowanie rozwoju ucznia.

2.       Ocena pełni następujące funkcje:

a.       informacyjną – co dziecku udało się poznać, zrozumieć, opanować, nauczyć, jakie zdobyło umiejętności, co już potrafi, jak kontroluje to, co robi, jaki był wkład pracy,

b.       korekcyjną – co trzeba zmienić w pracy z dzieckiem, aby uzyskać lepsze efekty,

c.        motywującą – zachęca do podejmowania dalszego wysiłku, wskazuje na możliwość osiągnięcia sukcesu oraz dodaje dziecku wiary we własne siły.

3.       Ocenie podlegają:

a)       indywidualne predyspozycje i możliwości dziecka w opanowaniu materiału edukacyjnego,

b)       stopień zaangażowania i wkład pracy w procesie zdobywania wiedzy i umiejętności,

c)       umiejętność rozwiązywania problemów,

d)       postępy dziecka w rozwoju społeczno-emocjonalnym.

4.       Ustala się ogólne obszary osiągnięć edukacyjnych ucznia w klasach I – III:

a)       edukacja wczesnoszkolna,

b)       edukacja plastyczna,

c)       edukacja muzyczna,

d)       wychowanie fizyczne,

e)       zajęcia komputerowe,

f)     język angielski.

 

§ 43

 

Ocenianie bieżące w kl. I-III.

 

1.       W ocenie bieżącej uczeń otrzymuje potwierdzenie tego, co poprawnie wykonał, co osiągnął, w czym jest dobry oraz wskazówki – co poprawić, co udoskonalić, nad czym jeszcze popracować.

2.       Nauczyciel, dokonując oceny bieżącej osiągnięć edukacyjnych ucznia może posługiwać się następującą skalą oznaczeń:

 

celujący (6)               - uczeń realizuje materiał programowy wyczerpująco, posiada szeroką wiedzę i wykorzystuje ją w praktyce; jest twórczy, chętnie podejmuje dodatkowe zadania,

 

bardzo dobry (5)      - uczeń realizuje większość wymaganych treści programowych, na ogół wykazuje inicjatywę w pracy; dopuszczalne są minimalne błędy,

 

dobry (4)                   - uczeń opanował większość wiadomości, rozwiązuje samodzielnie typowe zadania teoretyczne i praktyczne o średnim stopniu trudności, popełnia błędy, które po wskazaniu potrafi samodzielnie poprawić,

 

dostateczny (3)        - uczeń opanował większość wiadomości, ale nie zawsze stosuje je do rozwiązywania typowych zadań teoretycznych i praktycznych, rozwiązuje zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności,

 

dopuszczający (2)   - uczeń nie potrafi prawidłowo zastosować poznanych wiadomości i umiejętności, ma braki w wiadomościach i umiejętnościach, popełnia liczne błędy, nie zawsze potrafi je poprawić nawet z pomocą nauczyciela,

 

niedostateczny (1)   - uczeń nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności, nie potrafi samodzielnie rozwiązywać zadań o niewielkim stopniu trudności, nie podejmuje prób wykonania powierzonych zadań.

 

3.       Oceny bieżące zapisuje się w dzienniku cyfrą od 6 do 1 według opisanej skali, dopuszcza się stosowanie znaków „+” albo „ – ” przy tych ocenach.

4.       Oceny bieżące uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

5.       Na ocenę zachowania składa się:

a)       dbałość o kulturę słowa,

b)       dbałość o zdrowie i bezpieczeństwa swoje i innych,

c)       przestrzeganie regulaminu klasowego i szkolnego,

d)       umiejętność współpracy z kolegami w zespole.

 

 

§ 44

 

Klasyfikacja śródroczna i roczna w kl. I-III.

 

1.       Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych z zajęć edukacyjnych i zachowania ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu jednej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.

2.       Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych oraz oceny zachowania są ocenami opisowymi.

3.       Ocena opisowa śródroczna powinna zawierać zalecenia dla ucznia.

4.       Ocena opisowa roczna stanowi opis osiągnięć ucznia; formułowana jest w zdania opisujące stan wiedzy i umiejętności ucznia w poszczególnych obszarach edukacyjnych.

5.       Ocena klasyfikacyjna śródroczna  przedstawiana jest w formie karty oceny, która zawiera zakresy wiedzy i umiejętności.

6.       Karta oceny wypełniana jest w dwóch egzemplarzach: jeden egzemplarz pozostaje w dokumentacji szkolnej, drugi otrzymują rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.

7.       Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

a)       wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

b)       postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej,

c)       dbałość o honor i tradycje szkoły,

d)       dbałość o piękno mowy ojczystej,

e)       dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,

f)        godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,

g)       okazywanie szacunku innym osobom.

8.       Ocena zachowania śródroczna i roczna jest oceną opisową; ustala ją wychowawca klasy.

9.       Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwi lub utrudni kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej, szkoła w miarę możliwości stwarza uczniowi szansę uzupełnienia braków.

 

§ 45

 

Zasady promowania w kl. I-III.

 

1.       Uczeń klasy I-III otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, z zastrzeżeniem ust.2.

2.       W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia   klas I-III na podstawie opinii wydanej przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.

3.       Ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym promuje się do klasy programowo wyższej, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia, w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

§ 46

 

Ocenianie osiągnięć edukacyjnych uczniów kl. IV-VI.

 

1.       Oceny bieżące, klasyfikacyjne, śródroczne i roczne podsumowujące osiągnięcia edukacyjne ustala się według następującej skali:

stopień celujący                  - 6

stopień bardzo dobry         - 5

stopień dobry                      - 4

stopień dostateczny           - 3

stopień dopuszczający      - 2

stopień niedostateczny      - 1

 

2.       Kryteria ocen:

 

a)       ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

-         rozwiązuje problemy w sposób twórczy, samodzielnie rozwija własne uzdolnienia,

-         korzysta z nowości technologii informacyjnej, potrafi kojarzyć i łączyć wiadomości z różnych dziedzin wiedzy, korzysta z wielu sposobów pracy,

-         osiąga sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, reprezentuje szkołę w zawodach sportowych lub posiada inne porównywalne osiągnięcia,

-         posiada wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania danych zajęć edukacyjnych w klasie,

-         biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami w rozwiązywaniu problemów  teoretycznych i praktycznych,

-         radzi sobie w nowych sytuacjach, proponuje rozwiązania nietypowe, wykraczające poza program nauczania w danej klasie,

-         interpretuje treści i uzasadnia poglądy,

-         wykazuje się pomysłowością.

b)       ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

-         opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określony programem nauczania,

-         potrafi efektywnie zaplanować pracę w zespole, umiejętnie podejmować decyzję, interpretować wyniki, odnajdywać i porządkować informacje, zastosować umiejętności w różnych sytuacjach,

-         samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy w sposób twórczy w sytuacjach trudnych i nietypowych.

c)       ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

-         posiada wiedzę określoną kryteriami oceny dobrej,

-         potrafi współpracować w grupie jako lider oraz jako partner, wyciągać wnioski, różnicować ważność informacji, dzielić się wiedzą z innymi, wybrać własny sposób uczenia się,

-         rozwiązuje typowe zadania z elementami problemowymi, wskazuje aktywną postawę wobec trudnych  i nietypowych zagadnień.

d)       ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

-         opanował wiadomości i umiejętności określane kryteriami oceny dostatecznej,

-         współpracuje w grupie, potrafi objaśnić niektóre wyniki pracy, logicznie je uporządkować, podjąć decyzję, wie jaką przyjąć postawę,

-         rozwiązuje proste zadania teoretyczne i praktyczne.

e)       ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

-         zapamiętuje minimum wiadomości,

-         opanował wiedzę określoną kryteriami oceny dopuszczającej,

-         rozumie podstawowe zagadnienia wyrażone w sposób prosty i jednoznaczny, współpracuje w grupie, pyta, prosi o wyjaśnienie, słucha dyskusji, potrafi dostosować się do decyzji grupy, rozwiązuje proste zadania teoretyczne i praktyczne przy pomocy kolegi lub nauczyciela,

-         naśladuje schematyczne działanie,

-          wykazane braki nie przekreślają dalszych szans edukacyjnych ucznia.

f)        ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń, który:

-         posiada tak duże braki w wiadomościach i umiejętnościach, że uniemożliwiają one dalsze zdobywanie wiedzy,

-         nie jest w stanie rozwiązać zadań o elementarnym stopniu trudności.

 

3.       Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

 

 

§ 47

 

Ocenianie bieżące w kl. IV-VI.

 

1.       Oceny bieżące ustala się według skali określonej w § 49 ust. 1, z tym, że dopuszcza się stosowanie znaków „+” albo „ – ” przy tych ocenach. Nauczyciele mogą również stosować w ocenianiu uczniów znaki           „+” i „–”, a następnie przeliczać je na oceny wg ustalonych zasad. Ocena ucznia może być również wyrażona słowem (pochwałą lub naganą).

2.       Oceny bieżące uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

3.       Ocenie podlegają wszystkie formy pracy ucznia:

-      prace klasowe na jednej lub dwóch godzinach lekcyjnych obejmujące treści całego działu (lub część działu),

-      testy,

-      kartkówki z trzech ostatnich tematów,

-      prace domowe,

-      zadania i ćwiczenia wykonywane przez uczniów podczas lekcji,

-      sprawdziany,

-      wypowiedzi ustne,

-      prace w zespole,

-      testy sprawnościowe,

-      prace plastyczne i techniczne,

-      działalność muzyczna.

3.       W pracy pisemnej ocenie podlega:

a)      plan wypowiedzi pisemnej:

-      rzeczowa selekcja materiału, kompozycja pracy, wybór formy wypowiedzi pisemnej,

-      wewnętrzna spójność treści.

b)      poprawność językowa:

-      stylistyczna,

-      ortograficzna, interpunkcyjna.

c)       poprawność rzeczowa:

-      odpowiedni dobór materiału rzeczowego dostosowanego do tematu pracy, logiczność w doborze treści, podsumowanie, formułowanie wniosków.

d)      estetyka pracy:

-      czytelność pisma, stosowanie akapitów, graficzny układ treści.

e)       W pracach pisemnych (prace klasowe, testy i inne) ustala się procentowy  przelicznik punktów na poszczególne oceny:

 

Punkty

Stopień

100 %

celujący

90 – 99 %

bardzo dobry

75 – 89 %

dobry

50 – 74 %

dostateczny

35 – 59 %

dopuszczający

0 – 34 %

niedostateczny

 

 

4.       Ilość prac pisemnych przewidzianych w semestrze jest zależna od specyfiki przedmiotu; ustala ją i podaje każdy z nauczycieli.

5.       W wypowiedzi ustnej ocenie podlega:

a)       zaplanowanie wypowiedzi ustnej,

b)       dobór i selekcja materiału rzeczowego, kompozycja wypowiedzi, dobór formy dostosowanej do tematu,

c)       poprawność argumentacji i uzasadnienie własnych poglądów,

d)       dobór słownictwa - posługiwanie się pojęciami i terminami, rozumienie ich i poprawne stosowanie,

e)       tworzenie poprawnych struktur składniowych

f)        estetyka mówienia:

-         zwięzłość wypowiedzi, ekspresja, wyrazisty sposób mówienia, zaangażowanie emocjonalne, dowcip wypowiedzi, koncept.

g)       poprawa błędnych wypowiedzi (autokorekta),

h)       uogólnienie spostrzeżeń i logika układu wypowiedzi.

6.       W pracy w grupie ocenie podlegają umiejętności ucznia:

-         słuchania innych,

-         odpowiedzialność za prace grupy,

-         wyrażenie swojego zdania, poglądu,

-         rozumienie tego co się mówi,

-         szanowanie zdania innych /tolerancja/,

-         akceptacja stanowiska reprezentowanego przez grupę,

-         twórcze zaangażowanie  w pracę grupy.

7.       W pracy indywidualnej ocenie podlegają umiejętności:

-         samodzielnej pracy,

-         rozwiązywania zadań,

-         wyrażania własnych opinii ustnie lub pisemnie,

-         wnioskowania, analizowania, syntetyzowania,

-         sprawności i szybkości myślenia,

-         zbierania i selekcjonowania materiału,

-         dowartościowania siebie i własnej pracy.

8.       Ocenie podlega rozumienie czytanego tekstu:

-         wyszukiwanie informacji na podany temat, wyjaśnianie wskazanych wyrażeń i związków frazeologicznych poprzez zastępowanie ich innymi,

-         wyodrębnianie postaci i zdarzeń, ustalanie kolejności zdarzeń i ich wzajemnej zależności,

-         wskazywanie postaci głównych i drugorzędnych,

-         odróżnianie kwestii bardziej istotnych od mniej istotnych,

-          charakteryzowanie postaci lub obiektów opisanych w tekście,

-          dokonanie selekcji informacji zdobytych w czasie czytania tekstu,

-         krytyczna analiza przedstawionych rozumowań,

-          zreferowanie poruszanych w tekście zagadnień, dokonywanie streszczenia przeczytanego tekstu,

-         przedstawianie informacji zawartych w tekście w formie dogodnej dla dalszych działań, np. odtwarzając wydarzenia w postaci dialogu, w formie graficznej albo w postaci zapisu matematycznego,

-          sprawdzanie, czy przedstawione informacje nie są sprzeczne ze sobą,

-         uzupełnianie celowo utworzonych „luk” w tekście, redagowanie „opowiadania twórczego” na temat, np. dalszego ciągu wydarzeń przedstawionych w tekście, wyciąganie wniosków z przedstawionych informacji.

9.       Ocenie podlega aktywne słuchanie i zapamiętywanie. Uczeń:

-         rozumie główny sens ( przesłanie),

-         wyodrębnia zagadnienia szczegółowe,

-         umiejętnie wskazuje niezrozumiałe fragmenty tekstu,

-         umiejętnie koryguje informacje fałszywe i prawdziwe dotyczące słuchanego tekstu,

-         formułuje pytania i odpowiedzi do tekstu,

-         potrafi wykorzystać wiadomości z tekstu słuchanego w odpowiedziach ustnych, pisemnych, testach itp.

10.    Ocenie podlega rozwiązywanie zadań i problemów. Uczeń:

-         dysponuje określonym zasobem wiedzy i umiejętności,

-         rozumie czytane teksty,

-         wyodrębnia z tekstu dane i to czego ma dowieść,

-         umie dobrać metodę właściwą do rozwiązywania danego problemu i właściwie ją wykorzystuje,

-         potrafi sprawdzić i krytycznie ocenić otrzymany wynik,

-         dokonuje oceny zastosowanej metody,

-         analizuje jednoznaczność uzyskanego wyniku lub przeprowadza dyskusję możliwych rozwiązań,

-         potrafi praktycznie zastosować zdobytą wiedzę.

11.    Ocenie podlega umiejętność korzystania z różnych źródeł informacji:

a)       korzystanie z katalogów rzeczowych i przedmiotowych,

b)       umiejętność wyszukiwania informacji na podany temat w:

-         książkach, encyklopediach, słownikach, czasopismach, prasie codziennej,

-         encyklopediach i słownikach multimedialnych,

-         Internecie,

c)       korzystanie z programów komputerowych.

12.    W tygodniu mogą się odbyć najwyżej trzy prace klasowe lub testy, przy czym nie więcej niż jedna dziennie, zapowiedziane i wpisane do dziennika z tygodniowym wyprzedzeniem.

13.    Dopuszcza się możliwość przesunięcia terminu pracy klasowej na prośbę uczniów, ale odbywają się one wówczas nawet wtedy, jeśli ilość prac pisemnych przekracza 2 tygodniowo.

14.    Ocena otrzymana przez ucznia z pracy pisemnej może być poprawiona na zasadach określonych przez nauczyciela na początku roku szkolnego.

15.    W przypadku otrzymania oceny niższej, poprzednia nie ulega zmianie.

16.    Prace pisemne są sprawdzane, omawiane i oddawane do wglądu uczniom i ich rodzicom (prawnym opiekunom) w ciągu dwóch tygodni od ich napisania; z przyczyn losowych i z powodu świąt termin ten może ulec wydłużeniu.

17.    W przypadku nieobecności na pracy klasowej uczeń jest zobowiązany napisać ją w terminie uzgodnionym z nauczycielem przedmiotu.

18.    Nauczyciel ma prawo stosowania kartkówki zamiast ustnej formy wypowiedzi i może jej nie zapowiadać. Kartkówki sprawdzają wiadomości i umiejętności najwyżej z trzech ostatnich lekcji i trwają do 15 minut.

19.    Nauczyciel może przeprowadzać sprawdziany obejmujące część działu programowego trwające do 30 minut.

20.    Nauczyciel może nie podawać terminu sprawdzianu, jeśli uczniowie dezorganizowaliby proces kontroli postępów w nauce przez ucieczki, absencję itp.

21.    Nauczyciel może przeprowadzać sprawdziany obejmujące zakres wiadomości i umiejętności danego semestru lub roku szkolnego, sprawdziany te powinny być zapowiadane z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

22.    Wychowawca może wymagać od ucznia prowadzenia dzienniczka ucznia, w którym zapisywane są bieżące oceny, uwagi, informacje oraz żądać podpisu rodziców (prawnych opiekunów) jako informacji zwrotnej.

 

 

§ 48

 

Ocenianie zachowania w kl. IV – VI.

 

 

1.       Śródroczna i roczna ocena klasyfikacyjna zachowania uwzględnia w szczególności:

-         wywiązywanie się z obowiązków ucznia,

-         postępowanie zgodnie z dobrem społeczności szkolnej,

-         dbałość o honor i tradycje szkoły,

-         dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,

-         godne, kulturalne zachowanie się w szkole i poza nią,

-         okazywanie szacunku innym osobom.

2.       Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli uczących w danym zespole oraz uczniów danej klasy z uwzględnieniem samooceny ucznia.

3.       Śródroczne i roczne klasyfikacyjne oceny zachowania uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi.

4.       Oceny zachowania śródroczne i roczne, począwszy od IV klasy szkoły podstawowej, ustala się według następującej skali:

-         wzorowe

-         bardzo dobre

-         dobre

-         poprawne

-         nieodpowiednie

-         naganne

4.       Kryteria oceniania zachowania uczniów:

a)       Uzyskanie przez ucznia pozytywnej oceny zachowania (wzorowej, bardzo dobrej, dobrej i poprawnej) wymaga spełnienia przez niego wszystkich ustalonych kryteriów.

b)       Do obniżenia uczniowi oceny zachowania (do nieodpowiedniej i nagannej) wystarczy naruszenie przez niego jednego z kryteriów na tę ocenę.

 

Ocenę wzorową otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Wyróżnia się wysoką kulturą osobistą (nie otrzymał żadnej uwagi dotyczącej zachowania na lekcji, w szkole lub poza nią).

2)       Wywiązuje się z obowiązków ucznia.

3)       Przestrzega zasad bezpieczeństwa.

4)       Uczestniczy w pracach na rzecz innych osób, klasy, szkoły i środowiska.

5)       Reprezentuje szkołę na zewnątrz, uczestnicząc np. w zawodach, konkursach, grupach charytatywnych.

6)       Przestrzega zasad WSO oraz innych regulaminów obowiązujących na terenie szkoły.

7)       Ma wszystkie godziny usprawiedliwione.

8)       Bezpodstawnie nie spóźnia się na zajęcia.

 

 

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Zachowuje się kulturalnie - okazuje szacunek innym.

2)       Wywiązuje się z obowiązków ucznia.

3)       Nie zakłóca swoja postawą pracy na lekcjach, dobrze zachowuje się na przerwach i w czasie wycieczek.

4)       Przestrzega zasad bezpieczeństwa.

5)       Przestrzega zasad WSO oraz innych regulaminów obowiązujących na terenie szkoły.

6)       Ma wszystkie godziny usprawiedliwione.

7)       Bezpodstawnie nie spóźnia się na zajęcia.

 

 

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Kulturalnie odnosi się do pracowników szkoły i kolegów.

2)       Wywiązuje się z obowiązków ucznia.

3)       Dba o swój strój, ubiera się stosownie do sytuacji i miejsca.

4)       Troszczy się o mienie swoje, kolegów i szkolne.

5)       Na ogół właściwie zachowuje się na lekcjach, przerwach i wycieczkach.

6)       Przestrzega zasad WSO oraz innych regulaminów obowiązujących w szkole.

7)       Dopuszcza się 7 godzin nieusprawiedliwionych, 1-6 spóźnień.

 

 

Ocenę poprawną otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Nie zawsze zachowuje się kulturalnie na terenie szkoły i poza nią.

2)       Nie wywiązuje się z obowiązków ucznia.

3)       Dość często przeszkadza na lekcjach, zdarza mu się używać wulgarnego słownictwa.

4)       Incydentalnie niszczy mienie szkolne (ma obowiązek naprawienia szkody).

5)       Przestrzega zasad WSO oraz innych regulaminów obowiązujących na terenie szkoły.

6)       Nie stosuje się do wymagań dotyczących wyglądu zewnętrznego ucznia (noszenie ubrań odsłaniających brzuch, dekolt, plecy, noszenie kolczyków w innych miejscach niż uszy, tatuaże).

7)       Dopuszcza się 7-15 godzin nieusprawiedliwionych, 7-10 spóźnień.

 

 

Ocenę nieodpowiednią otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Otrzymał pisemną naganę wychowawcy klasy.

2)       Palił papierosy na terenie szkoły lub poza nią.

3)       Zastraszał, szantażował innych uczniów, dokonywał wymuszeń mienia innych osób.

4)       Sfałszował zwolnienie z lekcji, usprawiedliwienie lub inny dokument.

5)       Zachowywał się niestosownie wobec pracowników szkoły.

6)       Nie respektował zasad obowiązujących podczas organizowanych imprez szkolnych, zawodów sportowych, wyjść i wyjazdów poza szkołę.

7)       Świadomie niszczył mienie szkolne.

8)       Ma powyżej 10-17 godzin nieusprawiedliwionych, dopuszcza się 10-15 spóźnień.

 

Ocenę naganną otrzymuje uczeń, który:

 

1)       Otrzymał pisemną naganę dyrektora szkoły.

2)       Znajdował się pod wpływem alkoholu lub narkotyków na terenie szkoły lub poza nią.

3)       Posiadał lub rozprowadzał alkohol lub narkotyki w szkole lub poza nią.

4)       Dopuszczał się kradzieży.

5)       Swoją postawą demoralizował koleżanki i kolegów.

6)       Stosował przemoc fizyczną lub psychiczną w stosunku do innych osób: pobicie z naruszeniem zdrowia, szantażowanie, zastraszanie, upokarzanie innych osób, wymuszanie od nich ich mienia.

7)       Ubliżał pracownikom szkoły.

8)       Ma  ponad 20 godzin nieusprawiedliwionych, powyżej 17 spóźnień.

 

 

5.     Ustala się kryterium pomocnicze do ustalania oceny zachowania:

 

Zachowanie

Liczba spóźnień

nieusprawiedliwionych

Liczba godzin nieusprawiedliwionych

Wzorowe

0

0

Bardzo Dobre

0

0

Dobre

1 - 6

1 - 7

Poprawne

7 - 10

8 - 15

Nieodpowiednie

11 - 17

16 - 20

Naganne

powyżej 17

powyżej 20

 

6.     Tryb uzyskiwania wyższej oceny zachowania

1)       Uczeń może ubiegać się o podwyższenie oceny zachowania.

2)       Poprawa oceny zachowania jest możliwa tylko od poziomu oceny poprawnej (oraz w wyjątkowych wypadkach od oceny nieodpowiedniej)i tylko o jeden stopień.

3)       Oceny: naganna i nieodpowiednia są ostateczne i nie mogą być poprawiane, z wyjątkiem oceny nieodpowiedniej w przypadku, gdy przyczyną jej uzyskania było jedno z pięciu ostatnich kryteriów na tę ocenę.

4)       Warunkiem uzyskania możliwości poprawienia oceny jest nienaganne zachowanie podczas procesu naprawczego.

 

7.     Procedura ubiegania się o wyższą ocenę zachowania:

1)       Wychowawca przed kwietniowymi zebraniami z rodzicami proponuje uczniowi konkretną ocenę zachowania (wpisuje ją w dzienniku ołówkiem). Ocena ta nie jest ostateczna i może ulec podwyższeniu lub obniżeniu przed zakończeniem roku szkolnego, adekwatnie do zachowania ucznia w tym okresie.

2)       Wychowanek, który chciałby uzyskać wyższą ocenę, pisze - w terminie do 3 dni od zebrania z rodzicami - do wychowawcy podanie o umożliwienie poprawy  przewidywanej rocznej oceny zachowania.

3)       Wychowawca wspólnie z uczniem ustala sposób i warunki poprawy oceny zachowania (spisanie kontraktu).

4)       Po upływie terminu realizacji wyznaczonych zadań wychowawca podsumowuje pracę ucznia i ewentualnie poprawia mu ocenę zachowania.

 

8.       Propozycje zadań, które może wykonać uczeń poprawiający ocenę zachowania:

1)       wykonanie pomocy naukowych,

2)       zaangażowanie w prace na rzecz Samorządu Uczniowskiego,

3)       zaangażowaniu w pracę społeczną (wolontariat itp.),

4)       praca na rzecz szkoły (wg potrzeb szkoły),

5)       pomoc w nauce słabszym ( konkretnemu uczniowi i z konkretnego przedmiotu),

6)       inicjowanie i  współorganizowanie imprezy szkolnej (niekoniecznie dyskoteki),

7)       wykonanie zadania na rzecz swojej klasy,

8)       zadośćuczynienie bezpośrednie naprawienie wyrządzonej szkody lub krzywdy,

9)       inne, własne propozycje ucznia.

 

9.     Tryb odwoławczy od rocznej oceny zachowania

1)       Rodzic może zgłosić zastrzeżenia do rocznej oceny zachowania w terminie 7 dni od zakończenia zajęć dydaktyczno – wychowawczych.

2)       Zastrzeżenia składa w formie pisemnej do dyrektora szkoły.

3)       W podaniu rodzic zobowiązany jest podać konkretne uchybienia dotyczące trybu ustalania rocznej oceny zachowania dziecka.

4)       Dyrektor rozpatruje zasadność zastrzeżeń w terminie 2 dni.

5)       Jeżeli zastrzeżenia zgłoszone przez rodziców nie są zasadne, ocena pozostaje niezmieniona.

6)       Jeżeli zastrzeżenia zgłoszone przez rodziców są zasadne, dyrektor powołuje komisję w składzie:

7)       Dyrektor lub zastępca dyrektora

8)       Wychowawca klasy

9)       Nauczyciel prowadzący zajęcia dydaktyczne w klasie

10)   Przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego

11)   Przedstawiciel Rady Rodziców

12)   Po zapoznaniu się z dokumentacją wychowawcy Komisja ustala ocenę zachowania w drodze dyskusji, a następnie podejmuje decyzję w wyniku głosowania zwykłą większością głosów.

13)   Ocena zachowania ustalona przez Komisję nie może być niższa od oceny ustalonej wcześniej przez wychowawcę.

14)   Ocena zachowania ustalona przez Komisję jest ostateczna.

15)   Komisja sporządza protokół, który zawiera: skład komisji, termin posiedzenia, wynik głosowania oraz ustaloną ocenę zachowania ucznia wraz z uzasadnieniem.

16)   Dyrektor szkoły przekazuje pisemną informację rodzicowi o decyzji komisji w sprawie oceny rocznej z zachowania.

 

10.    Wpływ oceny zachowania na promocję ucznia

1)       Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu do klasy programowo wyższej lub o nieukończeniu szkoły przez ucznia, któremu po raz drugi z rzędu ustalono naganną roczną ocenę zachowania.

2)       Uczeń, któremu po raz trzeci z rzędu ustalono naganną roczną ocenę zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a – jeśli jest uczniem klasy szóstej – nie kończy szkoły.

 

 

 

 

 

§ 49

 

Warunki poprawiania pozytywnych ocen klasyfikacyjnych.

 

1.       Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą, w terminie do 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, ze roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny.

2.       W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:

a)       w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych – przeprowadza pisemny i ustny sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,

b)       w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną z zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; przy równej liczbie głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.

3.       Termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, uzgadnia się z uczniami i jego rodzicami (prawnymi opiekunami).

4.       W skład komisji wchodzą:

a)       w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

-         dyrektor szkoły - jako przewodniczący komisji,

-         nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,

-         dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzących takie same zajęcia edukacyjne,

b)       w przypadku ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

-         dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji,

-         wychowawca klasy,

-         wskazany przez dyrektora szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,

-         przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego,

-         przedstawiciel Rady Rodziców.

5.       Nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na prośbę własną lub w innych szczególnych przypadkach; w takim przypadku dyrektor szkoły powołuje innego nauczyciela zatrudnionego w tej lub innej szkole, co następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły.

6.       Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny.

7.       Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

8.       Z prac komisji sporządza się protokół, zawierający w szczególności:

a)       w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych:

-         skład komisji,

-         termin sprawdzianu,

-         zadania (pytania) sprawdzające,

-         wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę.

b)       w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:

-         skład komisji,

-         termin posiedzenia komisji,

-         wynik głosowania,

-         ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem.

9.       Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia; w przypadku sprawdzianu dołącza się do niego pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia.

10.    Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do sprawdzianu wiadomości i umiejętności w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły.

11.    Przepisy ust. 1-10 stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu poprawkowego. W tym przypadku ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.

 

§ 50

 

Egzamin klasyfikacyjny

 

1.         Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ujętych w szkolnym planie nauczania.

2.         Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.

3.         Na wniosek ucznia, który jest nieklasyfikowany z powodu nieobecności nieusprawiedliwionej, lub jego rodziców (prawnych opiekunów), Rada Pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny w szczególnych przypadkach (rozwód rodziców, długotrwała choroba rodziców, prawnych opiekunów, pobyt rodziców lub prawnych opiekunów za granicą).

4.         Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:

a)       realizujący na podstawie odrębnych przepisów indywidualny program lub tok nauki,

b)       spełniający obowiązek szkolny lub obowiązek nauki poza szkołą.

5.         Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, nie obejmuje obowiązkowych zajęć edukacyjnych: technika, plastyka, muzyka i wychowanie fizyczne oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych.

6.         Uczniowi, o którym mowa w ust 4 pkt 2, zdającemu egzamin klasyfikacyjny, nie ustala się oceny zachowania.

7.         Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej, z zastrzeżeniem ust. 8.

8.         Egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.

9.         Termin egzaminu klasyfikacyjnego ustala dyrektor szkoły po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami):

a)       w ciągu 2 tygodni po zakończeniu ferii zimowych (klasyfikacja śródroczna),

b)       do 31 sierpnia (klasyfikacja roczna).

10.      Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia o którym mowa w ust. 2, 3 i 4 pkt 1, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności wskazanego przez dyrektora szkoły nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.

11.       Zestawy zadań na egzamin klasyfikacyjny opracowuje nauczyciel uczący danego przedmiotu uwzględniając zakres materiału wynikający z obowiązującego programu nauczania.

12.      Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt 2, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły. W skład komisji wchodzą:

a)       dyrektor szkoły – jako przewodniczący komisji,

b)       nauczyciele zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.

13.       Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami) liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.

14.      W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni – w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowie) ucznia.

15.      Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:

a)       imiona i nazwiska członków komisji przeprowadzającej egzamin klasyfikacyjny,

b)       termin egzaminu klasyfikacyjnego,

c)       zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne,

d)       wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.

16.      Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

17.      Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna ocena z zajęć edukacyjnych jest ostateczna.

18.      Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego.

19.      W przypadku nieklasyfikowania ucznia z zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany”.

 

§ 51

 

Warunki promowania w klasach IV – VI

 

1.       Począwszy od klasy IV uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od stopnia niedostatecznego.

2.       Począwszy od klasy IV, z wyjątkiem klasy programowo najwyższej w szkole, uczeń, który w wyniku rocznej klasyfikacji uzyskał ocenę niedostateczną z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy. W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych jak również promować ucznia  z jedną oceną niedostateczną pod warunkiem, że te zajęcia edukacyjne, z których uczeń otrzymał ocenę niedostateczną są kontynuowane w klasie programowo wyższej.

3.       Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem. Uczniowi, który uczęszczał na dodatkowe zajęcia edukacyjne lub religię/etykę, do średniej ocen  wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć

4.       Uczeń kończy szkołę podstawową jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach programowo niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej oraz przystąpił do sprawdzianu przeprowadzanego w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej.

5.       Przy wystawianiu ocen klasyfikacyjnych uczniom o stwierdzonych trudnościach w uczeniu się wskazana jest konsultacja z zespołem specjalistów prowadzących zajęcia z uczniem np. reedukator, logopeda, psycholog, pedagog specjalny.

6.       Dla uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego (w klasach IV - VI) ocena klasyfikacyjna, może być uzupełniona oceną opisową. Ocena opisowa może być przedstawiona rodzicom i załączona do arkusza ocen.

7.       Dla uczniów niepełnosprawnych można przedłużyć okres nauki na każdym etapie edukacyjnym co najmniej o 1 rok, zwiększając proporcjonalnie liczbę godzin zajęć edukacyjnych. Wydłużenie etapu edukacyjnego stosuje się u ucznia, u którego niepełnosprawność powoduje spowolnienie tempa pracy i utrudnia opanowanie treści programowej w czasie przewidzianym w planie nauczania na dany rok szkolny. Na zakończenie pierwszego roku realizacji wydłużonego etapu edukacyjnego uczeń nie podlega klasyfikacji rocznej i nie otrzymuje świadectwa promocyjnego.

8.       O ukończeniu szkoły przez ucznia z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym postanawia na zakończenie klasy programowo najwyższej rada pedagogiczna, uwzględniając specyfikę kształcenia tego ucznia w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami).

9.       W szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych, uniemożliwiających przystąpienie do sprawdzianu w terminie do dnia 20 sierpnia danego roku, dyrektor komisji okręgowej, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia z obowiązku przystąpienia do sprawdzianu. Dyrektor składa wniosek w porozumieniu z rodzicami (prawnymi opiekunami) ucznia.

10.    Obserwatorami sprawdzianu mogą być:

a.       delegowani pracownicy Komisji Centralnej i komisji okręgowych,

b.       delegowani przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, organu prowadzącego szkołę.

11.    Dyrektor komisji okręgowej może powołać, w szczególności spośród nauczycieli, ekspertów sprawdzających prawidłowość przebiegu sprawdzianu w danej szkole.

12.    Osoby, o których mowa w ust. 7 i 8, nie uczestniczą w przeprowadzaniu sprawdzianu.

13.    Uczeń, który jest chory, w czasie trwania sprawdzianu może korzystać ze sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

14.    Uczeń może, w terminie 2 dni od daty sprawdzianu, zgłosić zastrzeżenia do dyrektora komisji okręgowej, jeżeli uzna, że w trakcie sprawdzianu zostały naruszone przepisy dotyczące jego przeprowadzania.

15.    Dyrektor komisji okręgowej rozpatruje zgłoszone zastrzeżenia w terminie 7 dni od daty ich otrzymania. Rozstrzygniecie dyrektora komisji okręgowej jest ostateczne.

16.    W razie stwierdzenia naruszenia przepisów dotyczących przeprowadzania sprawdzianu, na skutek zastrzeżeń, o których mowa w ust. 11 lub z urzędu, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej może unieważnić dany sprawdzian i zarządzić jego ponowne przeprowadzenie, jeżeli to naruszenie mogło wpłynąć na wynik danego sprawdzianu. Unieważnienie może nastąpić w stosunku do wszystkich uczniów w szkole a także w stosunku do poszczególnych uczniów.

17.     W przypadku niemożności ustalenia wyników sprawdzianu lub zniszczenia arkuszy egzaminacyjnych, kart odpowiedzi lub kart obserwacji, dyrektor  komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej unieważnia sprawdzian albo egzamin danych uczniów i zarządza jego ponowne przeprowadzenie.

18.     W przypadku stwierdzenia podczas sprawdzania arkuszy egzaminacyjnych niesamodzielnego rozwiązywania zadań przez uczniów, dyrektor komisji okręgowej, w porozumieniu z dyrektorem Komisji Centralnej unieważnia sprawdzian tych uczniów i zarządza jego ponowne przeprowadzenie.

19.    Termin ponownego sprawdzianu, o którym mowa w ust. 13-15, ustala dyrektor  Komisji Centralnej.

20.     Zestawy  zadań dla sprawdzianu są przygotowane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.

21.     W przypadku nieuprawnionego ujawnienia zestawów zadań, decyzje co do dalszego przebiegu sprawdzianu podejmuje dyrektor Komisji Centralnej.

22.     Uczeń kończy szkołę podstawową z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, o której mowa w ust. 4, uzyskał średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.

 

§ 52

 

Egzamin poprawkowy

 

 

1.       Rodzice (prawni opiekunowie) ucznia klas IV – VI, o którym mowa w § 54 ust. 2, mogą złożyć pisemną prośbę o egzamin poprawkowy do dyrektora szkoły najpóźniej na jeden dzień przed plenarnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej.

2.       Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.

3.       Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, informatyki, techniki oraz wychowania fizycznego, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych.

4.       Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.

W skład komisji wchodzą:

-         dyrektor szkoły - jako przewodniczący komisji,

-         nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący,

-         nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.

5.       Nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne.

6.       Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający skład komisji, termin egzaminu, pytania egzaminacyjne, wynik egzaminu oraz uzyskana ocenę. Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.

7.       Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie może do niego przystąpić  w dodatkowym terminie określonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września danego roku szkolnego.

8.       Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego nie otrzymuje promocji i powtarza klasę, z zastrzeżeniem ust. 9.

9.       Rada Pedagogiczna może jeden raz w ciągu całego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te zajęcia są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.

10.    W wyjątkowych przypadkach rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin poprawkowy z dwóch zajęć edukacyjnych: rozwód rodziców, długotrwała choroba rodziców lub prawnych opiekunów, pobyt rodziców lub prawnych opiekunów za granicą, niskie zdolności ucznia, absencja do 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

 

 

§ 53

 

Warunki i sposoby przekazywania rodzicom

 informacji o postępach i trudnościach ucznia w nauce

 

1.       Informacje o ocenach z poszczególnych przedmiotów i o ocenie zachowania przekazywane są rodzicom (prawnym opiekunom) uczniów w formie pisemnej przez wychowawców na zebraniach rodziców odbywających się raz na kwartał.

2.       Nie później niż na miesiąc przed klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej nauczyciele poszczególnych przedmiotów i wychowawcy klas wystawiają ołówkiem przewidywaną ocenę klasyfikacyjną.

3.       Na miesiąc przed okresowym/rocznym klasyfikacyjnym posiedzeniem rady pedagogicznej, nauczyciele przedmiotów informują wychowawcę o przewidywanych dla ucznia ocenach. Wychowawca powiadamia pisemnie rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych ocenach z przedmiotów oraz ocenie nagannej z zachowania. Rodzice (prawni opiekunowie) potwierdzają otrzymanie informacji złożeniem podpisu.

4.       Uczeń lub jego rodzice, którzy uważają, że proponowana roczna ocena klasyfikacyjna nie odpowiada stanowi wiedzy i umiejętności ucznia, mogą zwrócić się do dyrektora szkoły z ustną lub  pisemną prośbą o ustalenie oceny innej niż przewidywana,

5.       Prośbę o ponowne ustalenie oceny z przedmiotu wyższej od oceny proponowanej można złożyć, jeżeli są spełnione jednocześnie następujące warunki (niespełnienie jednego warunku nie uruchamia procedury ponownego ustalania oceny):

Uczeń:

a) ma uzupełnione na dzień składania odwołania wszystkie brakujące prace, w tym prace pisemne,

b) nie otrzymał więcej niż 2 oceny niedostateczne za nie przygotowanie się,

c) ma nie więcej niż 33% nieobecności,

d) pisał wszystkie sprawdziany wyników,

e) wywiązał się z proponowanych wcześniej przez nauczyciela form poprawy,

f) uczestniczył w formach pomocy proponowanych przez szkołę,

6.       Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione, nauczyciel ustala formę poprawy oceny na wyższą niż proponowana.

7.       Rodzice mają prawo wglądu w prace kontrolne uczniów.

8.       Bezpośredni kontakt nauczyciela z rodzicami (prawnymi opiekunami) może odbywać się w następujących formach:

a)       indywidualnej rozmowy z inicjatywy nauczyciela,

b)       indywidualnej rozmowy z inicjatywy rodzica,

c)       obecności rodzica na zajęciach szkolnych po uzgodnieniu z nauczycielem,

9.       Kontakty pośrednie nauczyciela z rodzicami (prawnymi opiekunami) mogą odbywać się w formie:

a)       rozmowy telefonicznej,

b)       korespondencji listownej,

c)       zapisu w „dzienniczku ucznia”,

d)       listu pochwalnego,

e)       zapisu w zeszycie uwag lub zeszycie przedmiotowym.

10.    Indywidualne rozmowy nauczyciela z rodzicami mogą się odbywać w czasie konsultacji danego nauczyciela w ciągu dnia pracy.

11.    Rodzice mają prawo wglądu w prace kontrolne uczniów.

12.    Bezpośredni kontakt nauczyciela z rodzicami (prawnymi opiekunami) może odbywać się w następujących formach:

a)       indywidualnej rozmowy z inicjatywy nauczyciela,

b)       indywidualnej rozmowy z inicjatywy rodzica,

c)       obecności rodzica na zajęciach szkolnych po uzgodnieniu z nauczycielem,

13.      Kontakty pośrednie nauczyciela z rodzicami (prawnymi opiekunami) mogą odbywać się w formie:

a)       rozmowy telefonicznej,

b)       korespondencji listownej,

c)       zapisu w „dzienniczku ucznia”,

d)       listu pochwalnego,

e)       zapisu w zeszycie uwag lub zeszycie przedmiotowym.

 

 

§ 54

 

Modyfikowanie WSO

 

1.       Wewnątrzszkolny System Oceniania podlega ewaluacji.

2.       Ewaluacja następuje po określeniu na posiedzeniu rady pedagogicznej:

a)       obszarów ewaluacji na I i II etapie kształcenia,

b)       częstotliwości ewaluacji (etapowa).

3.       Dyrektor może powołać zespół nauczycieli do opracowania narzędzi służących do ewaluacji WSO w określonych obszarach.

4.       Zespół, o którym mowa w ust. 3, opracowuje wnioski z ewaluacji oraz przedstawia je w postaci raportu na posiedzeniu rady pedagogicznej.

5.       O zmianach WSO zostają powiadomieni są uczniowie i rodzice.

 

 

Rozdział VII

 

Postanowienia końcowe

 

 

§ 55

 

Szkoła używa pieczęci urzędowych zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

§ 56

 

Na świadectwach szkolnych i innych dokumentach wydawanych przez szkołę podaje się pełną nazwę szkoły.

 

§ 57

 

Szkoła prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

§ 58

 

Zasady prowadzenia przez szkołę gospodarki finansowej i materialnej określają odrębne przepisy.

 

§ 59

 

1.       Szkoła na wyodrębnionym rachunku bankowym gromadzi środki specjalne pochodzące z:

-         dobrowolnych wpłat rodziców,

-         z innych źródeł zgodnie z obowiązującymi przepisami.

2.       Środki specjalne mogą być przeznaczone na:

-         działalność dydaktyczno-wychowawczą szkoły,

-         zakup pomocy naukowych i wyposażenia,

-         zakup materiałów na remonty i konserwacje,

-         zakup środków czystości, materiałów biurowych,

-         opłaty za usługi (transport, przejazdy, remonty),

-         inne cele wynikające ze statutowej działalności szkoły.

 

§ 60

 

Zmiany w Statucie należą do kompetencji Rady Pedagogicznej.