Franciszek Kleeberg

(ur. 1 lutego 1888 w Tarnopolu, zm. 5 kwietnia 1941 w Weisser Hirsch k. Drezna)

generał dywizji Wojska Polskiego

Mija już 70 lat od stoczonej w 1939 r. bitwy pod Kockiem – ostatniej bitwy kampanii wrześniowej. Rocznica ta stałą się okazją do przygotowania apelu, który odbył się 6 października 2009 r. w naszej szkole. Przybliżono sylwetkę generała Franciszka Kleeberga oraz przedstawiono przebieg bitwy pod Kockiem. Treść apelu była wzbogacona fragmentami słuchowiska o generale Kleebergu i również fragmentami filmu o nim. Apel przygotowali uczniowie klasy III gimnazjum i chór szkolny (grupa II – uczniowie z gimnazjum) pod kierunkiem p. Marka Sulowskiego.

 

Ostatni rozkaz  generała Kleeberga

Żołnierze!

Z dalekiego Polesia, znad Narwi, z jednostek, które się oparły w Kowlu demoralizacji - zebrałem Was pod swoją komendę, by walczyć do końca.
Chciałem iść najpierw na południe - gdy to się stało niemożliwe - nieść pomoc Warszawie.
Warszawa padła, nim doszliśmy. Mimo to nie straciliśmy nadziei i walczyliśmy dalej, najpierw z bolszewikami, następnie w 5-dniowej bitwie pod Serokomlą z Niemcami.
Wykazaliście hart i odwagę w czasie zwątpień i dochowaliście wierności Ojczyźnie do końca.
Dziś jesteśmy otoczeni, a amunicja i żywność są na wyczerpaniu. Dalsza walka nie rokuje nadziei, a tylko rozleje krew żołnierską, która jeszcze przydać się może.
Przywilejem dowódcy jest brać odpowiedzialność na siebie. Dziś biorę ją w tej najcięższej chwili - każąc zaprzestać dalszej bezcelowej walki, by nie przelewać krwi żołnierskiej nadaremnie. Dziękuję Wam za Wasze męstwo i Waszą karność, wiem, że staniecie, gdy będziecie potrzebni.
Jeszcze Polska nie zginęła!
Powyższy rozkaz przeczytać przed frontem wszystkich oddziałów.

Dowódca SGO 'Polesie'
(-) Kleeberg
gen. bryg.